Pre množstvo ľudí je pripojenie na kanalizáciu samozrejmosťou. Netýka sa to však všetkých. Stále je nemálo lokalít, v ktorých si v prípade stavby domu musíte poradiť s absenciou pripojenia na kanalizačný systém.

Našťastie ak sa nemožnosť pripojenia na kanalizačný systém týka aj pozemku, na ktorom sa chystáte stavať, nepotrebujete žiadne zložité riešenia. Tento problém dokážu vyriešiť aj jednoduché a pritom praktické betónové žumpy zo Žiliny.

Jednoduché a spoľahlivé riešenie

Pri výbere žumpy by ste sa mali zamerať na niekoľko vecí. Ak sa budete rozhodovať medzi viacerými výrobcami, vyberajte z tých, ktorí vám k žumpe dokážu dodať certifikát nepriepustnosti. Taktiež sa zamyslite nad tým, kde presne na vašom pozemku žumpa bude a či náhodou nebudete potrebovať prejazdovú dosku, ktorá zvládne vyššie zaťaženie. Voliteľného príslušenstva je pre žumpy samozrejme viac. Čo je však pri výbere žumpy zrejme najdôležitejšie, je vybrať si správny objem. Pre bežnú rodinu sú odporúčané žumpy s objemom 10 až 12 m3. Žumpu s príliš malým objemom by ste museli príliš často čerpať, takže v tomto ohľade je lepšie mať viac ako menej.

Vymeňte sud za betónovú nádrž

Menšie žumpy môžu nájsť svoje využite ako nádrže na dažďovú vodu. To, že dažďová voda je cenným zdrojom úžitkovej vody, je jasné zrejme každému. Často ju ľudia zachytávajú v sudoch, ale betónové nádrže sú efektívnejším riešením. Dôvod je jednoduchý: objem. Aj tie najmenšie betónové nádrže prekonávajú objem najväčších sudov až 10 násobne. Dokážete tak zachytiť (a využiť) násobne väčšie množstvo dažďovej vody ako keby na tento účel používate len sud.

Betónové nádrže majú výhodu aj vo svojom umiestnení pod zemou. Voda si v nich udržiava konštantne nižšiu teplotu, vďaka čomu je zredukované riziko množenia sa nežiaducich baktérií. Mimochodom, odčerpanie zabezpečíte pomocou bežného čerpadla. Autor: Dariusz Jarzabek, Foto: Shutterstock.com