Nadšení záhradkári vedia, že aj keď sa počas zimných mesiacov toho v záhrade až tak veľa nedeje, je to skvelá príležitosť, ako sa pripraviť na príchod jarnej záhradkárskej sezóny.

Pripravte sa zodpovedne na nadchádzajúcu jarnú sezónu – nie náhodou sa hovorí: „To, čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“. Pozrite sa, ktoré úlohy je užitočné splniť aj napriek zimnému poklesu teplôt.

Odstránenie lístia a neporiadku

Rozptýlené jesenné lístie je potrebné z trávnika odstrániť ešte predtým, ako napadne prvý sneh, aby ste predišli poškodeniu trávy. Ak listy pokrývajú zeleninové záhony, môžete ich tam nechať a poskytnúť tak pôde organický mulčovací materiál, bohatý na živiny. Zo záhrady je tiež potrebné vypratať staré podpery, zničené pletivo alebo rozbité kvetináče.

Údržba chodníkov

To, že sa vonku ochladilo, nebráni burine, plesniam ani machu v ich raste. Nejde len o to, že znižujú estetický vzhľad vášho chodníka, môžu spôsobiť aj jeho poškodenie. Skvelou účinnou zbraňou sú tlakové čističe, ktoré vám umožnia efektívne vyčistiť aj menej dostupné zákutia. Ich výhodou je aj fakt, že spotrebujú omnoho menej vody v porovnaní so štandardnou záhradnou hadicou.

Starostlivosť o záhradné náčinie

Záhradné náčinie má obmedzenú životnosť, ale so správnou starostlivosťou ho budete môcť používať aj niekoľko rokov. Využite zimné mesiace na naolejovanie motorovej píly, nabrúsenie záhradných nožníc, pritiahnutie uvoľnenej rukoväte hrablí a podobne. Vďaka tejto príprave nástroje na jar len vytiahnete z garáže a môžete sa veselo pustiť do práce.

Pripravte kŕmidlá pre vtáčiky

Vtáctvo potrebuje počas zimných mesiacov čo najväčšiu pomoc. Prirodzená potrava zostane skrytá pod vrstvou snehu a vtáky sa stanú od prikrmovania závislé, preto nezabudnite doplniť kŕmidlá rôznymi semienkami.

Sezónne prerezávanie

Keď stromy a kríky zhodia aj posledné lístie, naskytne sa vám skvelá príležitosť na ich upravovanie. Nedostatok lístia vám umožní jasnejší pohľad, takže jednoduchšie upravíte kríky a stromy do preferovaných tvarov a veľkostí. Zredukujte a orežte všetky vetvy, ktoré sú vyschnuté, visia príliš nízko alebo pôsobia neupravene. Foto: Shutterstock.com