Jednou z možností ako zabrániť prenikaniu tepla a chladu do bytu je zasklenie balkóna alebo lodžie. V ponuke firiem sú rámové posuvné a bezrámové posuvné a otočné zasklievacie systémy označované ako švédsky a fínsky. Všetky tri sú rovnako spoľahlivé a rokmi overené.

Výhody zasklenia

  • zníži tepelné úniky
  • vytvorí bariéru pred pôsobením vetra a dažďa
  • chráni pred prachom a smogom
  • zníži hladinu hluku
  • ochráni pred náletmi hmyzu
  • zvýši bezpečnosťa súkromie
  • zväčší obytný priestor

Bezrámové zasklenie

Je takmer neviditeľné a nemení vonkajší vzhľad bytovky. V interiéri ostávajú lepšie svetelné pomery a posuvné sklá umožnia otvoriť takmer celú plochu balkóna či lodžie. Sklá sa posúvajú v koľajničkách jedným alebo oboma smermi. Pri tomto spôsobe posúvania a otáčania skiel je umývanie jednoduchšie a bezpečnejšie. Tichý chod je zabezpečený vďaka guľôčkovým ložiskách, sklá sú upevnené v tesniacej gume a v profiloch sú jemné štetinky. V koľajniciach sú drážky pre odtok dažďovej vody. Bezrámové zasklievanie je zhotovené z dielov z bezpečnostného tvrdeného skla hrúbky 6 mm, ktoré odoláva silným vetrom aj úderom.

Rámové zasklenie

Pri tomto spôsobe zasklenia v kombinácii s kvalitnou izoláciou konštrukcií môžete využiť balkón počas celej zimy aj na obytné účely alebo ako zimnú záhradu. Do pevných rámov z hliníka, plastu alebo dreva sa osadí 4 – 6 mm hrubé sklo, izolačné dvojsklo alebo bezpečnostné lepené sklo. Ďalšou možnosťou je výplň z polykarbonátu. Koľajnicové lišty a rámy sa vyrábajú z hliníka, ktorý zaručuje nízku hmotnosť a vysokú odolnosť konštrukcie i odolnosť proti korózii. Pre ľahšiu údržbu tabúľ posuvného systému je dobré, ak sú všetky diely posuvné a vyberateľné.
Doplnky
Do posuvných rámov si môžete nechať osadiť sieťky proti hmyzu a na hliníkové žalúzie, ktoré sa montujú na každú tabuľu osobitne. Doplnkový sortiment rozširujú držiaky na kvetináče, striešky, parapety, izolačné prvky…

Naša rada

Na trhu sa objavili lacné kópie zasklievacích systémov, ktoré ponúkajú a realizujú firmy bez skúseností s montážou. Overte si preto certifikát produktu a referencie firmy ešte pred objednávkou!

Krajšie a lacnejšie

Zasklievanie balkónov či lodžií je na sídliskách dosť rozšírené. Chybou je, že málokedy sa na jednej bytovke použije rovnaký spôsob zasklenia. Rôzne verzie zasklenia potom ako celok nepôsobia esteticky. V prípade, že by sa vlastníci dokázali dohodnúť na jednotnom zasklení od jedinej firmy, určite by mohli vyjednať výhodnejšiu cenu .