Pamätáte sa na dobu, keď vo veľkom nastúpili žalúzie? Na niekoľko rokov boli vnútorné horizontálne žalúzie najobľúbenejšou formou tienenia. Ľudia si ich zamilovali hlavne vďaka možnosti plynulej regulácie svetla, čo predtým používané rolety neumožňovali.

Postupom času sa na trh dostávalo čoraz viac druhov tieniacej techniky a ani klasické žalúzie už nie sú len v jednom prevedení. Množstvo atraktívnych farebných variantov umožňuje, aby žalúzie boli nielen funkčným, ale aj estetickým prvkom každého interiéru.

Namiesto hliníka možno voliť drevo

Okrem klasiky v podobe hliníkových vertikálnych žalúzií môžete mať žalúzie aj v drevenom prevedení. Tie môžu byť skvelou voľbou, ak vo vašom interiéri využívate viacero drevených prvkov. Len treba rátať s väčším priestorom pre inštaláciu, keďže sa vyťahujú nad okno. Na oplátku však ponúkajú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.

Otočte žalúzie do vertikálnej polohy

Rovnako menej štandardným prevedením sú aj vertikálne žalúzie. Aby sme to spresnili – vertikálne žalúzie sú síce celkom často využívané v kanceláriách a vo verejných interiéroch, ale v domácnostiach boli až donedávna skutočnou raritou. A to je škoda! Správe zvolené vertikálne žalúzie totiž môžu okrem tienenia slúžiť aj ako náhrada závesov či záclon. A rovnako ako so žalúziami horizontálnymi aj s vertikálnymi žalúziami môžete plynule korigovať intenzitu svetla.

Vodiace lišty takýchto žalúzií môžu spolu s usporiadaním lamiel kopírovať tvar nielen bežných okien, ale aj rôznych atypických oblúkových okien, alebo iných zasklených plôch. A nie je ničím výnimočným ani použitie vertikálnych žalúzií na predeľovanie priestorov. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že sa hodia hlavne do väčších plôch, kde sú nielen efektívne, ale aj skvelo vyniknú. Autor: Danielle Armstrong, Foto: Shutterstock.com