Elektromobily patria v súčasnosti medzi síce málo poznanú, no široko diskutovanú tému. Elektromobilita ako taká nám môže pomôcť vyriešiť ťažkosti so zmenou klímy a uľahčiť život budúcim generáciám. 

Ide však o vec budúcnosti a samotný proces si vyžaduje ešte množstvo úsilia. Podstatné je, ale aby sme sa v tejto oblasti vzdelávali a vedeli si zistiť základné podstatné informácie o vlastnení, či kúpe elektromobilu. Čo by ste mali vedieť o elektromobiloch?

Ako fungujú?

Elektromobily na rozdiel od klasických osobných automobilov nespaľujú fosílne palivá, ale fungujú na princípe pohonu elektrickou energiou. Tá sa počas jazdy čerpá z akumulátora, ktorý musí byť pravidelne dobíjaný z externého zdroja. V závislosti od veľkosti batérie potom elektrický automobil disponuje aj rôznym dojazdom. Časť energie, ktorú môžete využiť pri jazdení si však vytvoríte aj počas jazdy – konkrétne pri brzdení prostredníctvom rekuperácie. Elektromobily sa považujú za nesmierne účinné vozidlá, pretože prevod elektrickej energie na mechanickú je možné dosiahnuť s účinnosťou 90%. V tomto smere je teda spaľovací motor omnoho menej šetrnejší. Elektromotor je zároveň nesmierne skladný a tak aj v prednej časti vozidla vzniká batožinový priestor, čo je na bežné používanie nesmierne praktická pomôcka.

Starostlivosť o elektromobil

Elektromobily dnes na trhu existujú v rôznych cenových kategóriách a teda aj v rôznych funkčných prevedeniach. Dajú sa teda zohnať v rôznych cenách a tak si vedia vybrať rôzne kategórie zákazníkov. Vo všeobecnosti však ide o drahšie autá. Výhodou je, že si môžete na kúpu vybaviť dotáciu. Čo sa týka starostlivosti, dôležité je pravidelné nabíjanie – môžete využiť nabíjacie stanice pre domácnosť, alebo nabíjať na verejných nabíjacích staniciach. Okrem nabíjania je potrebná starostlivosť o čistotu vozidla v rámci interiéru aj exteriéru. Pravidelné servisovanie predstavuje základ pre udržanie automobilu dlhodobo v dobrej kondícii. Diely v takýchto modeloch sa dajú vymeniť pomerne jednoducho a nemajú tendenciu sa tak rýchlo opotrebúvať. Je to aj dôsledkom toho, že bežný motor sa skladá z množstva pohyblivých častí, zatiaľ čo elektromotor pozostáva asi z 20tich. Elektromobily tiež treba pravidelne prezúvať a absolvovať pravidelnú STK, rovnako ako kontrolu batérie. Pri elektromobiloch je dôležité pravidelne meniť batériu. Potrebu výmeny zistíte tak, že postupne bude používaním klesať jej kapacita. Tak zistíte, že sa zrejme opotrebovala a budete tak musieť investovať do novej. Foto: pixels.com