Aj vy máte predstavu, že raz budete vlastniť rozkošný rodinný domček so záhradkou? Ale čo ďalej? Toto je príbeh jednej šarmantnej dámy, ktorá vymenila bývanie v bytovke za rodinný dom a o tom, ako sa z priľahlého pozemku stala funkčná záhrada, ktorú je možné využívať takmer po celý rok.

Všetko, čo sa týka interiéru zvládla majiteľka nového rodinného domu na jednotku s hviezdičkou, dokonca na jednotku s troma hviezdičkami. No keď vystúpila z dverí domu na provizórne schodíky a poobzerala sa po nezastavanom okolitom pozemku, bola v koncoch. Uvedomila si, že južne orientovaná záhrada je atakovaná spaľujúcim slnkom, takže pochopila, že pokiaľ niečo nevymyslí, celé leto nebude môcť vytrčiť z domu ani päty. Tiež zistila, že z oboch strán má veľmi komunikatívnych susedov s malými roztopašnými deťúrencami, ktorí až do neskorého popoludnia radi posedávajú vonku a rozpitvávajú akúkoľvek tému do najmenších detailov.

Predstavy verzus realita

Pôvodná predstava majiteľky rodinného domu so záhradou o živote mimo hlavného mesta bola úplne odlišná. Keďže jej potomstvo už dávno vyletelo z hniezda, snívala o tom, že si bude na záhrade užívať pokoj a dokonalú pohodu. Že sa celé dni bude slniť, čľapkať vo vírivke a listovať si vo všetkých tých nádherných knihách, ktoré ležali v jej knižnici a na čítanie ktorých dovtedy nemala čas. Plánovala, že si len sem-tam pozve na poobedňajšiu kávičku priateľov a občas, len tak, pre potešenie, niečo v záhrade vysadí, ostrihá alebo pokosí pár metrov štvorcových trávnika za domom. Predstavy sú však jedna vec a realita druhá. Keď mi majiteľka celá nešťastná zavolala, spoločne sme sa pustili do riešenia danej situácie.

Úspech akcie bol podmienený vyriešením troch hlavných požiadaviek:

  • zabezpečiť súkromie
  • nájsť vhodný spôsob prestrešenia, aby sa záhrada dala plnohodnotne vyžívať po celý rok
  • vyriešiť úložné priestory pre bicykle, lyže, pneumatiky a záhradnícke náradie.

Žiaden tieň, žiadna pohoda

Najvhodnejším riešením bolo vystavať pozdĺž celej fasády domu komfortnú terasu a nainštalovať nad ňu oceľovú konštrukciu s naklápacími lamelami. S lamelami, ktoré slnečné lúče buď zatienia, alebo ich prepustia na terasu, podľa aktuálnej potreby. Ďalej bolo potrebné vybudovať na terase pohodlný vstup priamo z obývačky, aby majiteľka mohla bez problémov vynášať občerstvenie, taniere a poháre von bez toho, aby prekonávala dáke schodíky. Teraz sa terasa vznáša pol metra nad terénom, čo znamená, že z pohodlnej sedačky je nádherný výhľad na celú záhradu. Dôležité je, že sa na terasu zmestí všetko, čo pani domu považuje za potrebné – veľká sedačka s ešte väčším stolom, hojdačka, vírivka, gril a ležadlá. Majiteľka si tak môže užívať dokonalý relax bez toho, aby opustila súkromie rodinného domu.

Záhradný domček a zeleň

Terasa je utopená v zeleni zvýšeného záhonu a popínaviek, ktoré sa šplhajú po konštrukcii. Zeleň sa tu v svojej úplnej kráse prejaví asi tak o dva-tri roky. Záhony trvaliek spolunažívajú s niekoľkými stromami a kríkmi, ktoré časom poprerastajú, takže nebude veľa práce s burinou a ostane len pravidelné kosenie trávnika za domom. Na terasu nadväzuje záhradný domček so skladom. V tomto prístrešku je miesto pre malú kuchynku a veľký jedálenský stôl, ktorý majiteľke poslúži aj vtedy, keď k nej príde na návštevu rodina alebo väčšia spoločnosť. V čase fotenia toto miesto okupoval detský bazén pre vnúčatá, ale do budúcna bude majiteľke slúžiť aj ako outdoorový home office.

Predzáhradka a súkromie

Predzáhradka sa nechala bez oplotenia a bránička sa posunula na úroveň domu. Ušetrilo sa tým na drahom oplotení a posuvnej bráne. Bráničkou sa na pozemok dostanú aj záhradníci s fúrikmi a nemusia chodiť cez dom. Pred domom sú k dispozícii dve parkovacie miesta, kde sa dá kedykoľvek zaparkovať bez toho, aby sa šoféri naťahovali s bránou. Tento fakt majiteľka oceňuje najmä vtedy, keď sa ráno potrebuje vrátiť do domu pre zabudnutý mobil. Súčasťou riešenia predzáhradky je aj menšia stavba, kde sú schované smetiaky a podružný elektrický rozvádzač, pretože ten v dome nestačil na všetku exteriérovú vybavenosť. A súkromie? To je čerešnička na torte. Zo strany susedov sa do oceľovej konštrukcie pergoly vsunuli lamelové výplne tak, ako sa riešia plotové dielce pred domom. Takže aj súkromie je zabezpečené dokonale. Lucia Bullová, Foto: archív LB