Mnoho ľudí stavia či kupuje rodinný dom najmä kvôli záhrade. No na to, aby ste si vy a vaša rodina mohli zeleň a prírodu užívať plnými dúškami, usporiadanie priestoru musí byť prispôsobené vašim potrebám.

Pred budovaním záhrady by si každý mal položiť niekoľko základných otázok. Mám so záhradou a záhradkárčením skúsenosti? Ako chcem priestor využívať? Na oddych či na aktívny relax – na sadenie, pestovanie, polievanie, vyplievanie, rýľovanie, hrabanie a kosenie? Koľko času budem na záhrade tráviť a koľko z toho chcem venovať údržbe zelene, aby som neobmedzil svoje osobné voľno a iné záľuby? Dávam prednosť víkendom a dovolenkám doma či mimo domova? Mám malé deti, ktoré sa správajú ako neriadené strely, alebo sú už odrastené a pokojné? Ich domáci maznáčik je maličký psíček, alebo obrovská doga?

Životný štýl

Pred budovaním záhrady je potrebné mať od začiatku jasnú predstavu, na aké účely má exteriér rodinného domu svojim obyvateľom slúžiť a čomu všetkému v záhrade chcú majitelia venovať svoju energiu. Odpovede na všetky predchádzajúce otázky preto majú byť pravdivé a pri budovaní záhrady sa musia rešpektovať, pretože odrážajú životný štýl rodiny. A obzvlášť dôkladne treba zvážiť to, koľko zo svojho osobného voľna hodlá rodina obetovať záhradkárskym prácam.

Pohodlný relax

Pokiaľ rodina chce záhradu využívať najmä na relax – na povaľovanie, opaľovanie, plávanie, grilovanie a sladké ničnerobenie, v takom prípade je lepšie zväčšiť terasu, alebo si zriadiť rovno tri. Jednu na rannú kávičku, druhú na slnenie a tretiu na poobedňajšiu siestu. A na pozemku radšej postaviť bazén, hojdačku, detské pieskovisko, letnú kuchyňu a prístrešok s grilom, kde je možné stráviť celé leto v pohodlí. Na terasu je možné inštalovať aj počítačovú obrazovku s reproduktormi a užívať si dni na čerstvom vzduchu aj s hudbou. Na jednej z terás si môžete zriadiť aj kanceláriu, na ktorú budete potrebovať len pár zásuviek, pripojenie na internet a komfortný exteriérový nábytok.

Pohľadová kulisa

Pokiaľ si záhradu prispôsobíte svojmu životnému štýlu, na každom centimetri štvorcovom budete mať vašu investíciu dokonale zhodnotenú. A zeleň len atmosféru tohto súkromného raja dotvorí. Záhradu je možné vybudovať aj s menším sortimentom rastlín, s ovocnými stromami, ucelenými trávnatými plochami, s hustými záhonmi kríkov a s trvalkami na štrkovom podklade, kde burina nebude mať šancu. Teší ma, že čoraz viac ľudí, ktorí práve štartujú svoje životy, no aj tí skôr narodení, sú ochotní pripustiť, že investovať do komfortu vlastného bývania, vrátane záhrady, nie je prejav snobizmu, ale hodnotnej životnej investície. Že si stále väčší počet rodín buduje svoje zázemie premyslene a nielen interiér domu, ale aj exteriér, tak môže obohatiť ich životy a posilniť duševné zdravie. Lucia Bullová, architekt pre exteriér a záhradu