Pripúšťam, že kosenie trávnika či pestovanie sezónnej zeleniny, je pre mnohých veľmi príťažlivá činnosť. Niekto si s rýľom a s hrabľami v ruke oddýchne. No sú aj takí, ktorí keď odsunú dvere do svojej záhrady ani netušia, že existujú záhradnícke práce, ktorých by sa mali zúčastňovať.

V našich končinách sa tradične od majiteľa rodinného domu očakáva, že má nesmierne pozitívny vzťah k záhrade a k zeleni vôbec. Väčšinová predstava je taká, že sa jedná o pracovitých „záhradomilov“, ktorí majú v malíčku nielen záhradnícke práce, ale aj termíny jarných a zimných postrekov, že majú najnovšie poznatky o kosačkách na solárny pohon či permakultúre.

Relax a pohodlie

Obvyklejšie však je, že majiteľ rodinného domu sa chce v čase voľna pohodlne usadiť na svojej terase, kde si v záplave hrejivých slnečných lúčov vychutná kávičku a croissant. A nevidím dôvod, prečo by to tak nemalo byť. Ja napríklad vlastním počítač, dokonca niekoľko. Som ich užívateľom, ale nie fanatickým fanúšikom. Počítače si sama neopravujem, nečítam o nich odborné časopisy, o najnovších programoch a softwéroch nemám ani tušenie. A aj napriek tomu počítače milujem, pretože poskytujú môjmu životu veľkú dávku úžitku a pohodlia. Sú pre mňa tým, čím je pre spomínaných „ignorantov“ záhradných prác záhrada.

Pobytový priestor

Mnohí ľudia vnímajú záhradu ako ďalší pobytový priestor. Priestor, ktorý je vybavený niečím zeleným, čo dodáva ich životu určitú kvalitu a úžitok. A aj preto sa rozhodli pre život v rodinnom dome. Ak aj vy patríte do tejto skupiny užívateľov, ktorá vníma zeleň ako estetický doplnok svojho bývania, vôbec sa za to nehanbite. Je v poriadku, ak si niekto objedná realizačnú firmu, ktorá sa o zeleň v okolí jeho rodinného domu postará. Dajte si však záležať na tom, aby exteriér naplnil vaše očakávania a nie predstavy vašich susedov, rodičov či svokrovcov. Tu je pár informácií a obrázkov o záhrade, ktorá naplnila potreby práve takéhoto užívateľa. Je to nesmierne pracovne vyťažený človek a jedinou jeho požiadavkou bolo, mať príjemné miesto pre pasívny relax a kontakt na záhradníka, ktorý sa o záhradu pri jeho rodinnom dome bude pravidelne starať.

Účelná terasa

Pôvodná terasa pred domom bola rozšírená o väčšiu dláždenú plochu z prírodného kameňa, aby sa na ňu zmestil stôl pre šesť a viac ľudí, prípade gril. Cez leto sa terasa využíva aj ako „home office“. Od susedných pohľadov je chránená vyšším pohľadovým múrom, ktorého obloženie korešponduje s obložením fasády domu. Tienenie počas letných mesiacov zabezpečuje systém dvoch plachiet, ktoré vyzerajú ako lodné plachty – majiteľ i hostia sa tu cítia ako na pláži. Priestor je navyše vybavený skladom, exteriérovou saunou a ďalším pohodlným kreslom. Kto sa chce po saunovaní schladiť, iba sa ponorí do ochladzovacej kade. Menšia drevená terasa pri saune sa vznáša nad lomovým kameňom skalky a poskytuje spätný pohľad na fasádu domu.

Krásny výhľad

Riešenie výsadieb je veľmi jednoduché a účelné. Záhonom trvaliek a ozdobných tráv dominuje nevšedná plastika Mgr. Art. Pavla Dubinu, na ktorú je krásny výhľad aj z interiéru domu. Jedná sa o čarovné spojenie záhradného a výtvarného umenia, ktoré dopraje vnemom a zmyslom potešenie každý deň. A ešte niečo robí túto záhradu výnimočnou – nočné podsvietenie a obrátená skalka. Skalka, ktorá netradične klesá dole a vytvára v priestore malé, milé útočisko. Tu sa možno usalašiť na veľkom balvane a započúvať sa do veselého čvirikania vtákov, alebo sa večer kochať pohľadom na zapadajúce slnko. Lucia Bullová, FOTO: Milan Maršalka