Spánok je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Každému k dobrému spánku pomáha niečo iné. Pokiaľ človek žije v domácnosti sám, môže si priestor na spanie zariadiť podľa svojich predstáv tak, ako mu vyhovuje.

No keď začnete s niekým bývať, je nutné robiť kompromisy. Nevýhodou kompromisného riešenia je, že nikomu nevyhovuje úplne. Ale nie vždy je kompromis potrebný. Niekedy môžu z toho „víťazne“ vyjsť obe strany.

Väčšia posteľ znamená viac priestoru pre každého

Poďme ale postupne. Čo sa týka veľkostí manželských postelí, na výber je niekoľko variantov. Asi najpoužívanejšie sú postele 160 x 200. Kvôli takejto posteli nemusíte mať obrovskú spálňu a zároveň sa na nej pohodlne vyspia dvaja ľudia. Väčšia posteľ znamená viac priestoru pre každého, no nezmestí sa všade.

Ak sa jeden z partnerov počas spánku nadmerne rozťahuje, potom je stávkou na istotu posteľ 180 x 200. Tá už poskytuje dostatok priestoru aj pre „akčnejších“ spáčov. No pri výbere je smerodajný priestor, ktorý máte vo vašej spálni. Takže ak máte menšiu spálňu, tým pádom budete potrebovať menšiu posteľ a budete si musieť na seba skrátka zvyknúť.

Matrace voľte jednoznačne dva samostatné

Samotná posteľ samozrejme nestačí, v posteli sú potrebné aj matrace. Tie sú alfou a omegou kvalitného spánku. Výber ideálneho matraca závisí od hmotnosti človeka, jeho bežnej spiacej polohy, od preferencie tvrdosti matraca a aj od prípadných zdravotných problémov s chrbticou.

Zrejme každému bolo ihneď ako sme spomenuli hmotnosť jasné, že ideálny matrac pre každého z partnerov bude s najväčšou pravdepodobnosťou iný. Preto by ste sa mali vyvarovať jednému veľkému matracu do manželskej postele a radšej si zvoliť dva matrace. Napríklad pre posteľ 180 x 200 kvalitné matrace 90 x 200. Výhody dvoch matracov totiž jednoznačne prevyšujú možné výhody jedného. Autor: Realstock, Foto: Shutterstock.com