Dávno sú za nami časy, keď kosci vychádzali na lúky a s prvými rannými lúčmi s kosou v ruke rozvážnymi pohybmi kosili trávu. Vtedy sa za rosy kosilo najlepšie, no dnes by sa vám kosačka ani trávnik za mokré kosenie veru nepoďakovali.

Mokrá tráva upcháva kosačku a zostáva v zhlukoch na trávniku. Rovnako sa trávniku nezavďačíte ani kosením za prílišného sucha, keď hrozí nebezpečenstvo vytiahnutia rastliniek zo zeme aj s koreňom.

Menej nie je viac

Na kosenie je ideálne suché počasie, pričom zem by mala byť trochu mokrá. Takéto podmienky nastanú približne hodinu po závlahe. Ideálna výška trávnika závisí od jeho využitia a druhu: okrasný trávnik znesie zostrih na 1 – 3 cm, trávnik pre šport a relax má radšej výšku okolo 5 cm. Trávniky, po ktorých sa často chodieva, alebo sú vystavované inej záťaži, môžu mať aj 10 cm. Uľahčovať si prácu kosením príliš nakrátko sa nevypláca – odnesie si to kvalita trávnika a jeho rýchlejšie vysychanie. Pokiaľ si nie ste istí, koľko skosiť, riaďte sa pravidlom 1/3 a neskoste viac než tretinu výšky. Platí totiž zásada, že čím nižšia je tráva, tým nižšie má korene.

Extra tip: Pri kosení koste do špirály, trávnik bude vyzerať oveľa lepšie, ako keď chodíte kosačkou hore – dolu!

Kosačka, ktorá nesklame

Pred kosením trávnik vždy skontrolujte, či sa naň nezatúlali vetvy, kamene, zabudnuté hračky a loptičky. A je tu čas vytiahnuť kosačku! Elektrická rotačná kosačka FIELDMANN FZR 2046-E si so svojim silným motorom s príkonom až 2 000 W poradí s každou plochou do 1 000 m2, aj s prerastenou trávou. Výškovo nastaviteľná sklopná rukoväť a zberný kôš na 50 l pokosenej trávy robí kosenie maximálne pohodlným. Kosačka má záber 43 cm a výšku nastaviteľnú na 20 až 70 mm so 6 pozíciami centrálneho nastavenia. www.fieldmann.sk