
Pojem pasívny dom je s nami už dlho, no na Slovensku sa začal viac skloňovať až so sprísnením legislatívy na energetickú hospodárnosť budov. Prečo k sprísneniu požiadaviek na energetickú hospodárnosť rodinných domov prišlo?
Stavebníctvo podľa výskumov zodpovedá za približne jednu tretinu globálnych emisií oxidu uhličitého. Na redukciu tohto množstva a splnenie medzinárodných klimatických cieľov je preto nevyhnutné energetickú náročnosť stavieb znížiť. Na Slovensku je od roku 2021 dovolené stavať len stavby v energetickej triede A0 – budovy s takmer nulovou spotrebou energie. A kde sa popri tejto definícii nachádza „pasívny dom“? Naše normy tento termín nepoznajú, ale svetovo ide o známy pojem.
Pasívny dom
Prvý pasívny dom bol postavený v Nemecku pred viac ako tridsiatimi rokmi a výborne funguje dodnes. Odvtedy boli postavené tisíce ďalších, po celom svete. Pasívne domy predbehli dobu a s rezervou spĺňajú podmienky našej kategórie A0. Ide o energeticky veľmi úsporné stavby so zdrojom tepla z obnoviteľných zdrojov energie, s precízne navrhnutým tepelnoizolačným obalom bez tepelných mostov a s rekuperáciou. Svojich majiteľov rozmaznávajú špecifickými vlastnosťami – poskytujú vysoký užívateľský komfort, slnko vpúšťajú dovnútra v tých správnych momentoch, starajú sa o neustály prísun čerstvého vzduchu a zaplatené teplo len tak nestrácajú. Čo je pri návrhu pasívnych domov kľúčové, čo ich robí výnimočnými?
Vhodný pozemok
Výber pozemku je prvým krokom k úspornému bývaniu. Ideálny je pozemok, ktorý umožňuje umiestniť väčšie zasklenia na južnú fasádu a otvoriť tak dispozíciu do záhrady či na iný výhľad. Tým sa maximalizujú aj solárne zisky – energia zo slnka je zadarmo, bolo by nerozumné ju nevyužiť. A naopak, vstupné priestory či technické miestnosti s menšími oknami sú situované na sever. Treba vziať do úvahy aj tienenie okolitým terénom – inými stavbami či lesom, ktoré by slnečné zisky mohli znižovať. Navyše, pri návrhu energeticky úspornej stavby je potrebné navrhovať rozmiestnenie izieb, veľkosti okien a tienenie, presne na konkrétne podmienky pozemku.
Úspora energií
Už pri architektonickej štúdii sa dajú do konceptu domu zakomponovať úspory energie bez vplyvu na cenu investície. Napríklad dom s garážou vo vnútri dispozície bude energeticky náročnejší, než dom s garážou vedľa domu. Pri použití rovnakých materiálov a cene stavby sa dajú dosiahnuť veľmi rozdielne parametre energetickej náročnosti. Šikovný architekt vie poradiť, kde sa dajú ušetriť metre štvorcové podlahovej plochy a tým usporiť aj značnú časť rozpočtu, alebo tieto investície presunúť do kvalitnejších tepelných izolácií či technológií.
Tepelná stabilita
Na samotný energetický štandard domu nemá vplyv, či je dom murovaný, alebo či ide o drevostavbu. Podstatné je, aby správne fungoval z fyzikálneho hľadiska. Už dávno neplatí, že dom je len strecha nad hlavou. Keď príde v zime k náhlemu ochladeniu, alebo v lete príde vlna horúčav, podstatné je, aby bol dom tepelne stabilný. Tepelnú stabilitu zabezpečujú v murovanom dome steny a strop. V drevostavbe je potrebné navrhnúť niektorú z konštrukcií z hutného ťažkého materiálu, aby túto úlohu zastúpila. Podmienkou je kvalitná tepelná izolácia v adekvátnej hrúbke, tiež kvalitné okná s izolačným trojsklom.
Vetranie a rekuperácia
Veľmi podstatným prvkom, bez ktorého sa pasívny dom a ani dom A0 nezaobíde, je kontrolované vetranie s rekuperáciou. Rekuperácia je spätné získavanie tepla zo vzduchu, ktorý sa odvádza napríklad z kúpeľne, kuchyne či zádveria. Teplo sa uloží do keramického výmenníka, v ktorom sa následne ohreje čerstvý vzduch nasávaný z vonku. Takto sa dá ušetriť až 90 % energie, ktorá by sa klasickým vetraním oknami stratila. Výhoda je konštantný prísun čerstvého ohriateho vzduchu do pobytových miestností, žiaden vydýchaný vzduch, ani prievan. Tento spôsob vetrania sa, samozrejme, nevylučuje s otváraním okien.
Spotreba energií
Štatistiky hovoria, že najviac energie v rodinnom dome sa spotrebuje na kúrenie. V pasívnom dome to však neplatí. Kúrenie sa podieľa na celkovej spotrebe len asi jednou tretinou. Asi polovica sa minie na prípravu teplej vody, zvyšok sú spotrebiče a osvetlenie. Pasívny dom má spotrebu energie na úrovni približne jednej desatiny štandardného rodinného domu, čo znamená ekonomickú úsporu, pri podstatne vyššom štandarde vnútorného prostredia. Navyše, investícia do kvalitnej stavby sa vráti v jej dlhodobej hodnote. Kvalitné, správne zabudované materiály sú trvácnejšie a nevyžadujú si časté opravy, ani rekonštrukcie.
Vnútorné prostredie
Pasívny dom s malým množstvom energie, ktorú spotrebuje, hospodári veľmi efektívne. Kvalitné zateplenie znamená stabilnú vnútornú teplotu. Teplota povrchov stien, podlahy či okien je takmer rovnaká, ako nastavená teplota vzduchu, čím je dosiahnutý príjemný pocit v interiéri. Veľké zasklenia na juhu vpustia slnečné lúče v zime hlboko do interiéru, no v lete sú tieniacou technikou efektívne eliminované. Domácnosť je v zime preslnená a v lete sa neprehrieva, preto v zmysluplne navrhnutom dome nie je potrebná klimatizácia.