Žijeme vo zvláštnej dobe, keď pohľad späť znamená krok do budúcnosti. V čase, keď sa návrat k tradíciám stretáva s technologickým pokrokom a ekologický spôsob myslenia sa snúbi s efektívnosťou. Práve taký je aj návrat k vykurovaniu tuhým palivom.

Zaobstarať si kotol na tuhé palivo dnes už neznamená kopec práce a nutnosť byť neustále v strehu, aby oheň nevyhasol. Všetky tieto procesy prebiehajú na zautomatizovanej úrovni. Vzhľadom na nebývalo účinné spaľovanie stačí palivo prikladať len dva až trikrát denne. Niektoré kotly zabezpečujú plne automatickú prevádzku, od dopravy paliva a jeho zapálenia až po transport popola, pričom násypka umožňuje niekoľkodennú prevádzku bez potreby dopĺňania. Popri klasickom kusovom dreve sa ako palivo používajú aj pelety vyrábané z drevného odpadu. Niektoré modely kotlov umožňujú tiež spaľovanie poľnohospodárskych produktov – pšenice, ovsa, raže, jačmeňa, kukurice, horčice, repky olejnej, alternatívnych peliet z obilných pliev, energetických rastlín a obilnej alebo repkovej slamy. Vďaka schopnosti kotla spaľovať poľnohospodárske produkty sú náklady na vykurovanie až o dve tretiny nižšie v porovnaní s vykurovaním zemným plynom. V prípade niektorých typov kotlov je navyše možné násypky vybaviť deliacou priečkou, ktorá umožňuje riadené spaľovanie viac druhov palív naraz.

Kotol na drevo

Pokiaľ ide o vykurovanie menších objektov, ako sú rodinné domy či chaty, rovnako ako pri moderných plynových a elektrických kotloch, ani tu už nie je podmienkou zriaďovať samostatnú technickú miestnosť, pretože v ponuke sú už aj interiérové kotly, ktoré zaručujú čistú a bezpečnú prevádzku. Tie svojím dizajnom zapadnú aj do moderne zariadeného interiéru. Hoci na pohľad vyzerajú ako kozubová vložka či kachľová piecka s okienkom, v skutočnosti ide o plnohodnotný interiérový kotol, ktorý je možné napojiť na centrálne vykurovanie a zároveň ho využiť na ohrev teplej úžitkovej vody. V obytnom priestore pomôžu dotvoriť atmosféru pohody, útulnosti a nostalgickej romantiky. V porovnaní s klasicky riešeným kozubom však nejde len o luxusný doplnok, ale o plne funkčné a efektívne riešenie vykurovania. Moderný interiérový kotol na tuhé palivo vďaka vyspelej technológii umožňuje rovnomerné spaľovanie kusového dreva s účinnosťou až 87 %. Pritom ušetrí až 50 % prevádzkových nákladov za vykurovaciu sezónu.

Komfortná obsluha

Netreba sa obávať, že prikladanie paliva do kotla vám znepríjemní domáci komfort. Tento úkon stačí urobiť približne raz za 12 hodín. Technológia riadeného prívodu vzduchu totiž udržiava interiérový kotol v optimálnej teplote nutnej na dlhé horenie. K minimalizovaniu tepelných strát prispieva aj skutočnosť, že vykurovacie teleso sa nachádza priamo v obytnej miestnosti. Cez jeho telo uniká do priestoru 7 až 12 % tepelnej energie príjemným sálavým spôsobom. Interiérové kotly sa vyrábajú tiež vo variante so zadným prikladaním. Kotol je možné obsluhovať aj z inej miestnosti. Takto odpadá nutnosť manipulovania s palivom a popolom v obytnom priestore. Interiérový kotol na kusové drevo možno použiť ako samostatný zdroj tepla, alebo ako doplnok k už existujúcemu plynovému či elektrickému kotlu. Za nárokmi súčasnej doby nezaostáva ani dizajnové vyhotovenie, ktoré je v ponuke v rôznych verziách. Vhodný variant možno nájsť pre klasické, rustikálne i moderné interiéry.