Garážové brány sú nielen funkčným, ale aj atraktívnym prvkom domu. Môžu uľahčiť pohodlie pri vchádzaní do garáže, alebo vychádzaní z nej. V niektorých prípadoch môžu zastúpiť aj funkciu vchodových dverí.

Garážová brána môže byť pomerne vysokou investíciou, preto je potrebné prejsť si ponuky, ktoré trh ponúka. Vybrať si budete môcť nielen na základe priestorových možností, ale tiež svojich preferencií.

Rolovacie garážové brány

Ak bojujete s priestorom vo svojej garáži, oceníte práve garážovú bránu rolovaciu. V prípade, že takú bránu otvárate, jednotlivé lamely, ktoré bránu tvoria, sa rolujú na valec, ktorý sa nachádza pri strope garáže. Tým pádom nepotrebujete pri strope taký veľký priestor, ako vysoká je vaša brána. Tento valec, na ktorý sa brána roluje, sa nemusí nachádzať ani vnútri garáže, takže sa skutočne jedná o skvelé riešenie hlavne pre malé alebo preplnené garáže. Rolovaciu garážovú bránu môžete ovládať na základe svojich preferencií buď manuálne, alebo pomocou diaľkového ovládania. Nevýhodou tohto typu brán je to, že sa jedná o ľahké brány, ktoré nemusia znamenať prekážku pre zlodejov. Tiež nie sú vhodné do garáží, v ktorých chcete zachovať tepelnú izoláciu.

Sekčné garážové brány

Sekčná garážová brána je najčastejšou voľbou. Pri otváraní zaberá priestor pri strope garáže, čo je priestor, ktorý je väčšinou voľný, a tým pádom použiteľný. Táto brána sa tiež vyrába z lamiel, avšak na rozdiel od predchádzajúceho typu už sa nejedná o ľahký hliník, ale odolný oceľový plech. Otváranie prebieha prostredníctvom špeciálnych koľajníc, a môže byť rovnako manuálne alebo automatické pomocou diaľkového ovládača. Takéto riešenie oceníte hlavne v prípade, že sa vám nechce pri parkovaní vystupovať z auta.

Pre ešte väčšie pohodlie si môžete zakúpiť garážovú bránu s dverami. Brána sa ponúka tiež zateplená, takže bráni úniku tepla von – vhodná je teda aj pre vykurované garáže. Vyrába sa v širokej škále farebných dekorácií, vrátane napodobenín dreva. Pre zachovanie čo najväčšieho množstva tepla sa využíva tesnenie pod garážovú bránu. Nevýhodou je snáď len to, že pre jej otváranie potrebujete dostatočný priestor pri strope garáže. Ak ho nemáte, musíte zvoliť iný typ garážovej brány.

Dvojkrídlové garážové brány

Jedná sa o klasický typ garážových brán, ktoré nezaberajú žiadne miesto v garáži. Pre ich otváranie je nutný priestor len pred garážou. To môže predstavovať komplikáciu, ak máte viac vozidiel a jedno z nich musíte zaparkovať pred garážou. Dvojkrídlová garážová brána je jedným z najlacnejších variantov, ktorý môžete použiť do rôznych priestorov – vrátane asymetrických tvarov vchodov. Presklená garážová brána môže obsahovať tiež presklené miesta väčších či menších rozmerov. Problémom nie je ani to, ak budete chcieť, aby každé z ,,krídel” malo odlišné rozmery.

Nevýhodou je snáď len to, že sa jedná o zastaralý typ, ktorý nebudete môcť ovládať pomocou diaľkového ovládača. Pri každodennom parkovaní je teda nutné vysadnúť z auta, otvoriť obe krídla a po vjazde do garáže zase bránu ručne zavrieť. Táto skutočnosť je ale vykúpená najnižšou cenou spomedzi rôznych typov garážových brán.

Posuvné garážové brány

V tomto prípade ide o podobnú garážovú bránu, akou je spomínaná sekčná. Nedochádza však k jej vysúvaní k stropu, ale do strany. Nie je nutné, aby sa otvárala úplne, stačí pootvoriť len malý kúsok na kraji. To je vhodné hlavne pre vykurované garáže. Posuvná garážová brána Praktik je tak vhodná ako pre prejazd vozidla, tak pre častý priechod obyvateľov do domu. Nevýhodou je ale to, že táto brána vyžaduje pomerne dosť priestoru v garáži. Koľajnice sa posúvajú do strany, je treba dbať na to, aby ste ich nezablokovali nejakými inými predmetmi. Vzhľadom k svojej konštrukcii sa posuvná garážová brána rozmermi hodí aj pre veľké garáže.

Výklopná garážová brána

Výklopná garážová brána tvorí špeciálnu kategóriu, kedy sa brána vyklápa pred garáž. Potrebujete tak dostatočný priestor pred garážou. Nie je vhodná pre garáže, ktoré ústia do cesty. Vhodné sú so zabudovanými dvierkami. FOTO: LOMAX