Vyúčtovanie nákladov na vykurovanie síce väčšinou dorazí až na sklonku jari, ale príležitosť ušetriť je práve teraz. Vykurovanie má spravidla hneď po nájomnom najväčší podiel na nákladoch spojených s bývaním. Mesačne vás to vyjde na niekoľko eur. Pritom ľudia nevedia, že veľakrát postačí pár jednoduchých zmien.

Rozhoduje aj 1° C

Poviete si, že jeden stupeň nemá význam. No opak je pravdou. Až 6 % úspora nákladov sa pripisuje zníženiu teploty v miestnosti o jeden stupeň. Ak si to prepočítate na hodiny, dni a mesiace, počas ktorých sa musí vykurovať, nie je reč o malej malých číslach.
Ideálna teplota v miestnosti býva okolo 22 ° C, ale líši sa to podľa druhu činnosti a tiež podľa zvyku jednotlivých osôb. O stabilné udržanie energetickej zotrvačnosti v priestore sa môže postarať aj  kvalitná hydroizolácia základov, na čo však musíte myslieť dopredu.

Zaistite si regulovanie

Podľa energetických poradcov je dôležité tiež správne meranie teploty. Ak sa inštaluje termostat-teplomer, musíte uvažovať nad tým, kam ho umiestniť. Väčšinou by mal byť vo výške 120 až 150 cm nad zemou a samozrejme tam, kde nie je prievan. Nemal by byť ale ani blízko zdroja tepla, napríklad vedľa chladničky alebo sporáka, čo je samozrejme v mnohých prípadoch aj logické.

Spôsob vykurovania

Aj ten samozrejme rozhoduje pri úspore investícií, s ktorými musíte pri zaistení optimálnej teploty v interiéri počítať. Závisí to od vašich finančných možností, dostupnosti paliva, ktorým budete vykurovať a dispozičného riešenie vášho domu, kde môže byť tiež  dôležitá hydroizolácia strechy. Pokiaľ máte teda v dome starší kotol na tuhé palivo (drevo a uhlie), možno by ste mali začať uvažovať nad zmenou.

Efektívnejšie kotly

Ako sme už spomínali, hlavnú úlohu vo vykurovaní hrá zdroj tepla. V našich domácnostiach asi z viac ako 90 % ešte stále dominuje ústredné kúrenie, ktorého hrejivým telesom je radiátor. Možno je čas popremýšľať nad inou výhodnejšou voľbou, no aj tu sa dá samozrejme ušetriť. Vieme, že na týchto zariadeniach sú dnes špeciálne kohútiky a na modernejších verziách dokonca v dokonalejšom prevedení a funkciami.
Treba ich však vhodne nastaviť, aby sa teplota v miestnosti regulovala správne. Automatické hlavice sa prispôsobia času aj teplote, počas jednotlivých dní a dokonca tie najmodernejšie môžete ovládať už aj cez mobil a prístup na internet. Všetko chce čas a rozumné riešenia, platí to aj v domácnosti, kde si chcete zachovať to správne teplo.