Veselé farby

Farby dokážu každý interiér pozdvihnúť, ale ak to s nimi preženiete, rovnako aj znehodnotiť.  Interiérového dizajnéra Michala Skraka sme sa opýtali aké skutočnosti rozhodujú pri výbere farieb.

 1. Kto v domácnosti býva

Výber farebnosti v interiéri má dočinenia s ľudstkou psychikou, preto je každý výber farebnosti individuálnou záležitosťou. Ak to akceptujeme, a naviac, pristupujeme k výberu farieb s praktickými skúsenosťami, výsledkom bude úspešné splnenie rôznych nárokov.

2. Koľko máme miesta

Veľkosť miestností a primárne aj ich predpokladané využitie a ergonomika v priestore nás nepochybne vedú aj k účelovosti riešenia farebnosti. Skrátka, niekedy dáme farebnosť na plochy, a niekedy stačí  pridať len farebné doplnky.

3. Zaváži aj denné svetlo.

Poloha miestností k svetovým stranám nás priamo nabáda v rozhodovaní výberu farebnosti. Meniace sa rozptylené denné svetlo má vplyv na optiku aj náladu priestoru. Ale nesmieme zabúdať ani na výber umelého osvetlenia, ktoré by malo rovnako podporiť požadovanú scénu,či náladu miestnosti

4. Aj charakter je dôležitý

Existujú spracované rôzne vzorce preferencií farieb medzi ľuďmi, rozdiely na základe veku, charakteru osobnosti, pohlavia, kultúrneho prostredia a pod. Myslím si, že dnes ich použitie nemá objektívnu hodnotu,hlavne nie v súkromnom sektore. Sú však priestory, napr. nemocnice, kde sa vplyv farebnosti využíva terapeuticky.

5. Ako správne kombinovať

Pravidlá kombinovania farieb sú známe a použiteľné. Všeobecne interiér, v ktorom sú používané komplementárne odtiene farieb, v počte asi 3 je príjemný a funkčný. Ale možno pre niekoho aj nudný. Rozhodne som za kreativitu riešení,veď o tom hlavne je samotné navrhovanie interiéru.

V skratke

  • farby vyberajte podľa veku, charakteru a životného štýlu
  • berte do úvahy veľkosť priestoru a množstvo svetla
  • nábytok voľte o trochu svetlejší ako podlahy
  • pomer 3 farieb pri kombinovaní by mal byť: 75 : 20 : 5

 

– Chcete miestnosť rozžiariť? Zvoľte na jednu stenu veselú farbu, na druhú použite zaujímavý vzor.

– Pri výbere studených farieb stien, radšej zvoľte aj rovnaké povrchy nábytku.

– V prípade, že chcete namaľovať iba dve steny, lepšie vyzerá ak si vyberte tie, ktpré spolu susedia.

– Ak zvolíte výrazné farby, obmedzte ich počet maximálne na tri.

– Farebne pekne zladený interiér dokáže miestnosť pozdvihnúť.navlek dekoracny

-Pri jednoduchom základe si môžete dovoliť výraznejšie doplnky.

Naša rada

Niektorí ľudia vnímajú svetlé podlahy ako neusadené a majú pocit, že takáto podlaha „lieta“. Preto radšej volia tmavé podlahy. Tento dojem sa však okamžite stratí, ak miestnosť zariadite nábytkom, ktorého farba v porovnaní s podlahou bude svetlejšia. 

 

Text: Ružena Škulecová, Foto: Shutterstock