Jogu mnohí chápu ako relaxačné cvičenie – ako cestu k dokonale pružnému telu, ako prostriedok na získanie kondície a elimináciu stresu. Cvičia ju na zlepšenie spánku, podporu imunity či udržanie hmotnosti.

Už desať minút jogy denne posúva kondíciu človeka o kus vpred. Automaticky sa zlepšuje držanie tela, získava sa sila a ohybnosť, predlžuje sa svalstvo, zdynamizuje pohyb a zväčšuje kapacita pľúc. Joga dokáže trénovať aj myseľ tým, že zameriava pozornosť človeka na cvičenie a dýchanie, na prítomný okamih. Sústredenie sa na pohyb a dych núti mozog sa zastaviť a nepremýšľať, čo odbúrava stres a napätie. Pri cvičení sa prirodzene zlepšuje aj schopnosť koncentrovať sa a tiež vôľové vlastnosti človeka.

Aké sú najznámejšie štýly jogy? Ashtanga joga je dynamická, fyzicky náročná, forma jogy, ktorá je založená na cvičení asán – pozícií, ktoré sú zoradené do niekoľkých sérií, pričom dochádza k silnému rozprúdeniu energie v tele a k poteniu. Power joga je moderná forma jogy, ktorá učí správnemu dýchaniu a držaniu tela. Je založená na cvičení „pozdrav slnka“, do ktorého sa zaraďujú série rôznych cvikov. Vinyasa flow joga je dynamická forma jogy – cvičenie bez prestávky spôsobuje, že sa zrýchľuje tep, ktorý je následne potrebné utlmiť. Bikram joga je séria pozícií v stoji, v ľahu na bruchu a v sede, ktoré sa cvičia v miestnosti vyhriatej na 42 stupňov. Jej alternatívou je hot yoga – horúca joga, ktorá sa tiež cvičí vo vyhriatej miestnosti, no používa iné zostavy cvikov.