Teresa Casamonti nás previedla svojou domácnosťou v Mníchove. Prezradila nám, ako kombinuje moderný, chladný priestor s prírodnými materiálmi, aby vytvorila svojej rodine útulný domov.

Teresa je známou blogerkou. Píše najmä cestovné denníky a inšpirácie nachádza vo všetkom, čo jej prinesie každodenný život. Svoje myšlienky a pocity rada odovzdáva druhým, preto sa s nami podelila aj o to, ako s manželom budovali a zariaďovali svoje nové rodinné hniezdo. Hneď ako Teresa a Basti prvýkrát uvideli tento dom, zamilovali sa do neho. Bolo im jasné, že ich čaká veľa práce, kým ho zrenovujú podľa vlastných potrieb a predstáv, že chvíľu potrvá, kým bude vyzerať tak, ako si to vysnívali, no to ich od kúpy neodradilo. S chuťou sa pustili do rekonštrukcie, aby domácnosť poskytla rodine to, čo k svojmu životu potrebuje.

Harmonický domov

Manželia mníchovský dom hľadali dlho, nechceli totiž poľaviť zo svojich kritérií ohľadom rozlohy, ani okolia. Keď ho však našli, okamžite vedeli, že je ten pravý. Stavebným prácam sa venoval najmä Basti. Rekonštrukcia domu bola jeho úlohou, pretože Teresa sa starala o deti. Keď však boli všetky stavebné práce hotové, pri zariaďovaní a dekorovaní interiéru mala hlavné slovo ona. Manžel jej vo výbere nábytku a bytových doplnkov nechal voľnú ruku, pretože majú rovnaký vkus. Všetko čo sa páči jeho polovičke – čo vyberie, kúpi a prinesie domov, sa páči aj jemu. Základná túžba tridsaťtriročnej matky troch detí pri zariaďovaní nového domova bola, aby domácnosť poskytla rodine pokojný život a harmóniu. Aby sa všetci radi vracali domov. Aby vytvorila miesto, kde sa celá rodina môže uvoľniť a načerpať v ňom novú energiu.

Splnený sen

Mladý pár sa hneď na začiatku rekonštrukcie rozhodol zmeniť celé dispozičné riešenie domu. Všetky vnútorné priečky boli zbúrané a podlahy vytrhané. Izby zmenili svoje pôvodné umiestnenie, zrekonštruovalo sa aj staré schodisko, aj vstavané skrine. Elektrické rozvody a kúrenie tiež prešli celkovou rekonštrukciou. Všetky stavebné práce stáli manželov oveľa viac, než len chvíľku voľného času. V dome pracovali celé víkendy a každý deň po práci, do neskorých večerných hodín. Najmä Basti na ich vysnívanom bývaní pracoval tvrdo, no výsledok stál zato. Hoci manželom počas rekonštrukcie domu prišli do cesty rôzne prekážky, nikdy nestratili trpezlivosť. Stále mali rovnaké odhodlanie a doslova železné nervy aj pri riešení problémov. Počas celej prestavby žili s vedomím, že keď všetok zmätok pominie, budú môcť bývať v príjemnom prostredí. V takom, aké si vysnívali. A táto motivácia im dodávala silu aj v tých najťažších chvíľach.

Srdce domova

Teresa vždy túžila mať veľkú kuchyňu, ktorá sa stane srdcom ich domácnosti. Chcela nadčasový kuchynský nábytok, preto stavila na kreativitu kuchynského štúdia Liberta v Essene a k ich kreativite pridala aj vlastné vízie. Spoločne sa rozhodli kuchyňu vybudovať z najväčšej miestnosti na prízemí domu. Umiestnili ju tam, kde sa obvykle nachádza obývačka a tento nápad doteraz celá rodina považuje za vynikajúci. V priestrannej kuchyni kraľuje nadčasová, štýlová kuchynská linka s veľkým ostrovčekom. Teresa je presvedčená, že s týmto riešením bude spokojná aj o dvadsať rokov. Do kuchyne vedú dva vstupy, dá sa z nej vojsť do obývacej izby, aj do zimnej záhrady. Celú rekonštrukciu domu a všetky problémy s ňou spojené, manželia úspešne zvládli. Dnes sú radi, že sa nevzdali, že ich od pôvodného plánu nič neodradilo. Sú hrdí a silnejší, ako kedykoľvek predtým. Budovanie spoločného hniezda ich ešte viac zblížilo a všetky búrky, ktoré v rámci prestavby domu prežili, ich vzťah posilnili.

Detské kráľovstvo

Zaujímalo nás, čo bolo pre mladú blogerku najdôležitejšie pri zariaďovaní detskej izby. Teresa odpovedala takto: „Detská izba je skutočným kráľovstvom našich detí. Kráľovstvom plným fantázie, v ktorom sa dobre cítia a radi v ňom trávia čas. Dievčatá chcú byť v detskej izbe často samé a mať tento priestor len pre seba. To je dobré znamenie, lebo izba im poskytuje nielen relax, ale aj tvorivý rozvoj. Môžu sa v nej učiť, hrať, aj zabávať.“ Naša hostiteľka sa snaží pre celú rodinu z každého dňa urobiť malé dobrodružstvo. Svoje osobné záujmy a písanie blogu spája s tým, čo milujú aj jej deti. Riadi sa heslom, že každý deň môže byť šťastný a že šťastie do života prinášajú aj celkom obyčajné veci, často len maličkosti. Snaží sa o to, aby každodenný život jej rodiny bol čo najpestrejší. FOTO: WESTWING