Urobte si doma kúsok Ameriky

V súčasnosti dom a jeho interiéry nie sú len priestory zaplnené funkčným nábytkom. Stavitelia a dizajnéri prekračujú hranice možností a fantázie a snažia sa vytvárať výnimočné a netradičné miesta, ktoré sa stávajú súčasťou nášho života a zároveň udržujú to tzv. teplo domova.

Dom a jeho priestor sa stáva v podstate predstaviteľom rodiny a rozprávačom jej príbehov. Každý má rád iný štýl, zatiaľ čo niekto preferuje jemné a minimalistické črty, iný sa nechá obklopiť nábytkom v provensálskom štýle. My sa dnes budeme venovať americkému bývaniu. Ak aj vy ste milovníkom USA a dokonca ste túto krajinu navštívili vďaka vízam či cestovnej autorizácii Esta, a ak túžite mať interiér na americký štýl, tento článok je stvorený priamo pre vás. Aj vy sami zvládneme vdýchnuť vášmu domovu americký šmrnc. Poďme na to!

Drevené domy

Najtypickejšou črtou amerického bývania sú bezpochyby domy stavané z dreva. U nás sú čoraz viac známe pod jednoduchým pojmom drevodomy. Nové technológie dokážu postaviť a zabezpečiť naozaj výnimočný, nízko energetický dom postavený z dreva. Mnoho mladých rodín volí práve tuto cestu, nakoľko je to cenovo výhodnejšie ako stavby domov z tehál či panelov a hlavne výstavba trvá podstatne kratšie. Zatiaľ čo u nás na Slovensku sú preferované drevené troj-štvor izbové bungalovy obklopené malým pozemkom a priestorom určeným na zaparkovanie auta. V USA Američania preferujú veľké dvojpodlažné domy s otvoreným priestorom, s terasou a s garážou minimálne pre dve autá. 

Nebojte sa starého a renovujte

Zatiaľ čo Slováci blúdia po obchodoch a kupujú nové nábytky a dekorácie, Američania veľmi radi kombinujú staré s novým a neboja sa renovácie. Jednoducho ak sa to dá, starú vec buď len doladia, opravia alebo ju predajú na garážovom výpredaji a kúpia si na obdobnom výpredaji nábytok, síce taktiež starší, používaný,  ale pre nich to bude ako úplne nová, plnohodnotná vec, ktorá im zapadne do priestoru. Mnohí Američania majú garážové výpredaje ako hobby, skupujú staré, pre niekoho nepotrebné veci a nábytky, dajú im nový nádych, a následne ich predajú. 

Nikdy nie je ničoho dosť 

Či už ide o dekorovanie priestoru, ladenie nábytku či vianočnú výzdobu, v USA to prebieha vo veľkom štýle. Neboja sa kombinovať tvary a farby či dokonca rôzne materiály. Veď už len americká vianočná výzdoba hovorí za všetko, všade samé svetielka, soby a iné zimné ozdoby. Ak zvažujete navštíviť  Ameriku  počas chladných mesiacov, určite cestovanie do USA spojte s adventným obdobím a na vlastnej koži zažijete americkú vianočnú atmosféru. 

Typicky americké

Ak sa vám páči americký štýl bývania, tak už dávno viete čo je pre takýto domov typické. Samozrejme že nesmie chýbať v obývačke krb, čo už ani dnes u nás nie je zvláštnosťou, nakoľko je to skvelý zdroj alternatívneho tepla. Američania preferujú nielen viac kúpeľní, ale aj dve umývadla v jednej kúpeľni, čo sa taktiež začína používať v nových slovenských príbytkoch. No a samozrejme keďže Američania majú veľmi radi všetko vo veľkom štýle, tak vo veľkej a priestrannej kuchyni nesmie chýbať ostrovček na varenie a veľká chladnička, ktorá okrem chladenia je tu aj na vyrábanie ľadu. 

Nech Váš dom či z vonku či z vnútra bude vyzerať akokoľvek, dôležité je aby ste sa Vy v ňom cítili ako doma, aby to bol Váš vysnívaný domov, kde nájdete svoj pokoj a rodinnú atmosféru. Nech si hovorí rodina či susedia na Váš príbytok hocičo, len Vy viete ako a kde vám je najpríjemnejšie. Ak chcete žiť ako Američan nech sa hlavne vám páči. Ak už máte svoj príbytok zariadený a nechcete ho meniť, no Amerika je vašim snom, tak si zabezpečte letenky, povolenie ESTA viza a vychutnajte si americký štýl aspoň na dovolenke.