Naše kuchyne sú miestom, kde sa všetci stretávame a pripravujeme jedlo. Často sa stáva, že je prvým miestom, kde sa večer po práci stretne celá rodina. V kuchyni je však potrebné udržiavať poriadok a dodržiavať určité hygienické pravidlá.

Manipulácia s jedlom – jeho skladovanie a konzumovanie si vyžaduje určité hygienické kritériá, aby nedošlo k nepríjemnostiam s trávením. Ako upratovať kuchyňu a docieliť nielen hygienický štandard, ale aj vizuálny nadštandard?

Upratovanie kuchyne – ako na to?

Kuchyne pre život predstavujú naozaj neodmysliteľnú súčasť a ide o priestor, ktorý je v našej domácnosti nenahraditeľný. Jeho upratovaniu by sme preto mali venovať dostatok času. Na začiatok je podstatné zabezpečiť si kvalitné prostriedky na umývanie. Na upratovanie tiež budete potrebovať handričky na utieranie prachu, kvalitný mop a aj prostriedok na leštenie, či prášok na šúchanie. V prvom rade je dôležité používať teplú až horúcu vodu s kvalitným prípravkom.

Takouto vodou je potrebné dôkladne umyť všetky plochy a povrchy. Povrchy, ktoré sú lesklé, či matné je dobré prejsť aj suchou handrou, prípadne vyleštiť prípravkom na leštenie nábytku. Takto môžete nábytku dodať extra lesk. Na plochy ako je umývadlo, prípadne sporák je dobré použiť aj prášok. Rovnako ho môžete používať aj na mastnotu, či zažranú nečistotu. Vo väčšine prípadov si poradí s akýmkoľvek problémom.

V rámci bežného upratovania vám pomôže ak máte jednotlivé plochy vopred zorganizované. Pravidelne by ste mali upratovať aj chladničku, ktorá je priamo miestom uskladnenia potravín. Kontrolujte si spotrebu jednotlivých surovín, aby ste zbytočne neplytvali jedlom a neodrážalo sa to aj na nechutnom zápachu. Pravidelne by ste mali čistiť aj rýchlovarnú kanvicu pomocou na to určenej tabletky a tiež aj rúru a umývačku. Ak v kuchyni disponujete práčkou, aj tú môžete vyčistiť tabletkou, či pomocou domácich receptov.

Na záver je potrebné poriadne povysávať, najlepšie aj stropy, aby ste sa zbavili všetkých pavučín. Posledným krokom je jednoznačne zmývanie pomocou mopu a voňavého prípravku. Prípravok vždy voľte podľa typu vašej podlahy, aby ste jej dopriali ultra starostlivosť. Aby sa vám dalo dobre upratovať, je viac ako nevyhnutné mať kvalitnú kuchyňu z odolných materiálov a v dobrom farebnom prevedení. Práve preto sa otázka upratovania otvára už pri plánovaní kuchyne a jej inštalácii.

Ako navrhnúť kuchyňu, ktorá sa lepšie upratuje?

Plánovanie kuchyne je možné cez rôzne aplikácie, či spoločnosti – medzi takéto patrí napríklad Oresi.sk. Základom pre naplánovanie kuchyne, ktorá sa bude jednoducho upratovať je minimalizmus. Čím menej plôch, otvorených skriniek, dekorácií a výmyslov si do kuchyne dáte, tým menej plôch a skriniek budete musieť umývať. Rovnako sa to týka aj zariadenia kuchyne a kuchynských prístrojov. Snažte sa voliť minimalistické zariadenie v neutrálnych farbách a prevedeniach.

Pre jednoduchšie upratovanie je dobré aj zvoliť striktnú základnú organizáciu, kde budete jednotlivé veci odkladať. Takto si totiž po použití každého produktu dáte námahu ho odložiť na svoje miesto. Kuchyňa tak stále bude vyzerať čisto a upravene. Rovnako pri každom upratovaní nebudete musieť premiestňovať množstvo vecí a hľadať im miesto. Ušetrí vám to čas a aj po vizuálnej stránke bude vaša kuchyňa vyzerať omnoho estetickejšie.