Úlohou tieniacej techniky je zabrániť slnečným lúčom, aby neprenikli do interiéru. Nejaký druh tienenia je tak prakticky povinnosť. Zároveň však nemusí ísť len o funkčný prvok, ale môže v aj dobre vyzerať.

Vďaka závesom na mieru môžete mať štýlové tienenie. Ak by sme mali vybrať niektorý z druhov tieniacej techniky, ktorý vyniká nielen po funkčnej, ale aj dizajnovej stránke, rozhodne by to boli krásne závesy na mieru. Tie môžu dokonale splynúť s vašim interiérom a vytvoriť v ňom úžasný dominantný prvok.

Štýlové závesy na mieru

Samozrejme, závesy na mieru si svoju funkciu plnia výborne. Na výber sú rôzne druhy látok s rôznou úrovňou tienenia a tak môžete mať závesy, ktoré len jemne tlmia vonkajšie svetlo alebo závesy, ktoré dokážu úplne zatemniť miestnosť. A čokoľvek medzi tým.

Látky, z ktorých sa robia závesy, sa však nelíšia výlučne úrovňou tienenia. Na výber máte z obrovského množstva farieb a vzorov a práve vďaka tejto variabilnosti sú závesy naozaj štýlovým tienením. A vybrať si môžete dokonca aj z rôznych typov riasenia, takže závesy na mieru budú naozaj na mieru aj vašim predstavám.

Chcete niečo minimalistickejšie?

Na druhej strane, je to práve riasenie, ktoré často znemožňuje použiť závesy, pretože kvôli nemu závesy vyžadujú určitý priestor pri okne. Ak vám práve toto na závesoch prekáža, je tu alternatíva v podobe japonských stien, inak nazývaných aj panelové závesy.

Ide o kusy látky napnuté hore aj dole a posúvajúce sa po koľajničkách. Podobne ako pri závesoch aj pri výbere japonskej steny máte na výber množstvo druhov látok, ktoré sa od seba líšia jednak priepustnosťou svetla a jednak farbami a vzormi. Japonské steny sú skvelou alternatívou k závesom pre tých, ktorí považujú závesy za príliš objemné alebo skrátka chcú tienenie, ktoré pôsobí minimalistickejším dojmom. Autor: Mariia Korneeva, Foto: Shutterstock.com