Všade dobre, doma najlepšie. Táto veta by mala platiť vždy. No mať z domácnosti útulné hniezdo, v ktorom sa budete cítiť naozaj dobre, o to sa treba pričiniť.

Samozrejme, každý môže mať odlišné predstavy o tom, čo robí domácnosť útulnou. No existuje niekoľko tipov, ktoré sa dajú aplikovať takmer všade alebo aspoň vo väčšine domácností. Ak je nejaký materiál synonymom útulnosti, tak to bude určite drevo. Kdekoľvek drevo použijete – či na obklad steny alebo ako dekoračný prvok, zaručene pozdvihne útulnosť domova na vyššiu úroveň.

Spomienky oživia prítomnosť

Ďalším „nástrojom“, ktorým môžete zútulniť vlastnú domácnosť a urobiť z nej naozajstný domov, sú fotografie. Tie predsa môžete mať v každej miestnosti a obdivovať ich napríklad pri relaxovaní v pohodlnom závesnom kresle. Prípadne, ak vám „nevonia“, že by mala každá návšteva vidieť vaše súkromné rodinné fotografie, môžete ich rozmiestniť v spálni.

Dizajnové a funkčné prvky

Drevo nie je jediný produkt prírody, ktorý dokáže zútulniť interiér. Dokážu to aj živé kvety. A okrem toho pozitívne vplývajú aj na mikroklímu. Ak vám starostlivosť o kvety príliš nejde, pokojne si môžete zvoliť kvety nenáročné na starostlivosť. A na zútulnenie domácnosti môžete sem-tam použiť aj kyticu čerstvých rezaných kvetov.

K útulnej domácnosti prispeje aj to, keď oživíte steny interiéru. Z bielych stien spravte farebné a nebojte sa ani tapiet, ktoré aktuálne slávia návrat do našich domácností. Aj správny výber pekných záclon dokáže po dizajnovej stránke výrazne zmeniť celú miestnosť alebo stenu, kde je okno. Spestrenie okien a stien dokáže osviežiť celú domácnosť.

A čo koberce? Koberce boli podobne ako tapety kedysi „povinnou“ súčasťou každej miestnosti, no dnes sú skôr výnimkou. To však neznamená, že je potrebné sa im celkom vyhýbať. Len už nemusia pokrývať celú plochu miestnosti, stačí ich šikovne umiestniť iba tam, kde sú chodidlá často v kontakte s chladnou podlahou. Budú tak nielen dizajnovým, ale aj funkčným prvkom priestoru.

Autor: Aleksandra Suzi, Foto: Shutterstock