K väčšine okien neodmysliteľne patria aj ďalšie doplnky, minimálne tienenie. Veď si skúste predstaviť, že by na vašich oknách, napríklad v obývacej izbe, nebola žiadna tieniaca technika. Komfort bývania by išiel rapídne dole.

Na všetko, čo chcete mať na oknách, myslite vopred

Dobrá „výbava“ vašich okien dokáže váš domáci komfort posunúť na vyššiu úroveň. Nemusí ísť čisto len o spomínané tienenie. Aj praktické siete proti hmyzu sú doplnkom, ktorý v lete náramne oceníte. Budete môcť kedykoľvek vyvetrať bez toho, aby ste museli mať starosť s neželanými návštevníkmi v podobe otravného hmyzu.

V prvom rade vás však bude určite zaujímať tienenie. Ale siete proti hmyzu nespomíname náhodou. Existuje ich niekoľko druhov a ak ich plánujete použiť až v budúcnosti, je dobré na to myslieť už pri riešení tienenia, aby ste potom neprišli na to, že vami preferovaný druh siete proti hmyzu sa nedá namontovať kvôli zvolenému tieneniu. Áno, nejaký kompromis by sa určite našiel, ale prečo robiť kompromisy, keď môžete mať všetko ideálne?

Tienenie, ktoré toho ukrýva omnoho viac

Alebo by ste chceli riešenie 2 v 1? Tienenie a zároveň sieť proti hmyzu? Existujú tipy exteriérových roliet, ktoré majú práve sieť proti hmyzu integrovanú a možno s ňou manipulovať nezávisle od rolety. To však nie je jediná funkcia navyše, ktorú majú exteriérové rolety. Okrem toho, že dokážu perfektne zatemniť váš interiér, majú aj tepelnoizolačnú funkciu. V lete zabraňujú slnečným lúčom, aby prenikli do interiéru a prehrievali ho, v zime naopak pomáhajú udržať žiaduce teplo vo vnútri.

Slúžia aj ako hluková bariéra, čiže sú ideálnym druhom tienenia v rušných lokalitách. A okrem toho, že k vám nevpustia neželané svetlo, teplo a hluk, slúžia aj ako účinná ochrana voči vlámaniu, keďže práve okná sú v tomto smere často tým najslabším prvkom celej nehnuteľnosti. Autor: Dmitrii Pridannikov, Foto: Shutterstock.com