Tajnou ingredienciou útulnej domácnosti je správne zvolený bytový textil. Dizajnérka Zuzana Lukačiková nám prezradila ako ho vybrať a aké sú najnovšie trendy.

Aký podiel má bytový textil na zútulnení domácnosti?

Textil ma veľkú moc. Bez záclon či závesov pôsobí priestor často chladne a neútulne. Záclony na oknách nielenže rozptyľujú ostré dopadajúce svetlo, ale súčasne vylepšujú akustiku priestoru. Druhý rozmer použitia textilu je estetická stránka. Vhodným výberom textilu dokážeme vniesť do interiéru teplo, pestrosť, štruktúry vytvoria pocit mäkkosti a útulnosti.

Zuzka, podľa akých kritérií si máme vyberať textil ?

V prvom rade treba vziať do úvahy účel miestnosti, kam je textil určený. Napríklad do spální sa používajú aj tzv. blackouty (nepriehľadné látky), ktoré dokážu takmer úplne miestnosť zatemniť. Verejný interiér si vyžaduje materiály z nehorľavého textilu. V tradičných obývacích izbách  a spoločenských miestnostiach plní textil často len dekoračnú funkciu, takže zohľadnite jeho farebnosť a štruktúru tak, aby interiér vhodne doplnil či zvýraznil. Dnes je výber na trhu skutočne široký. Od klasických prírodných materiálov aku sú bavlna, ľan, či hodváb, cez rôzne zmesové materiály až po špeciálne aplikácie. Mojou najčastejšiou voľbou je textil zo smesi prírodných a umelých vlákien. Spája v sebe prirodzený vzhľad a odolnosť syntetických vlákien.

Aký postup je vhodnejší – kúpiť najskôr látky a potom vymaľovať steny alebo naopak?

Je dobré mať predstavu o tom, ako by mal váš interiér pôsobiť a na základe toho vybrať farby prípadne vzory a textúry látok. Farbu stien im následne prispôsobíme, nakoľko dnes namiešať akýkoľvek odtieň farby nie je problém. Ak chcete, aby bol práve koberec dominantným farebným prvkom, je dobré vybrať najprv ten a následne k nemu doladiť textil a farbu stien. Iná situácia je, ak sme v interiéri použili napríklad tapetu s výrazným vzorom. Vtedy podriaďujeme výber textilu tomuto určujúcemu prvku.

Dnes už mladí ľudia menej používajú koberce a záclony v bytoch. Aký máte na to názor?

Podla mňa to nie je ani tak trend, ako pohodlnosť mladých ľudí. Predstava prania záclon a tepovania koberca ich odrádza. V súčasnosti je však na trhu už množstvo natoľko „vyspelých“ materiálov s jednoduchou údržbou, že nie je dôvod na obavy. Materialy s teflónovou úpravou, vodou čistiteľné, nekrčivé zmesy… Stačí si vybrať.

Čo uprednostňujete? Ladiť textil s ostatným zariadením v jednom tóne alebo naopak vytvoriť kontrast?

Veľmi záleží od vkusu každého človeka. Sú ľudia, ktorí nemajú radi pestré farby a kontrasty, a vtedy sa dá pekne vyhrať so štruktúrami, či vzormi, ktoré sú tón v tóne. Ja konkrétne mám rada v interiéri nejaké akcentujúce farby. Či už pastelové vo sviežich mladých interiéroch, alebo zemité tóny v prírodne ladených domoch či bytoch. Mali by to byť farby, ktoré su oku príjemné a nezunujú sa sa tak rýchlo ako niektoré silné kontrasty. Na druhej strane textil je veľmi flexibilný bytový doplnok. Výmenou závesov, či koberca a niekoľkých dekoračných vankúšov si človek svoj príbytok veľmi rýchlo a jednoducho vizuálne osvieži.

Prezraďte nám, aké sú najnovšie jesenné trendy bytových textílií?

Farbou tohto roka je tzv. greenery. Šťavnatá zelená farba prírody. Napríklad motív palmových listov teraz môžete vidieť na kobercoch, vakúšoch, ale aj iných bytových doplnkoch viacerých značiek. Táto farba pekne kontrastuje s kovovými interiérovými prvkami v zlatých a medených odtieňoch, ktoré sú spolu s jemnými pastelovými trendom posledných rokov.

Pripravila: Ružena Škulecová