
Záhradu si môžete kde-tu predeliť, ozvláštniť a architektonicky spestriť deliacimi prvkami. Napríklad drevené alebo prefabrikované palisády oddelia úžitkovú časť od okrasnej časti. Podobne poslúžia nasucho vymurované kamenné múriky či nízke zásteny z prútia, plastu či kovu.
Rastliny sú súčasťou takmer každého okolia domu a časť z nich je často vysadená pozdĺž plotov a múrikov. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek plot, pred ním sa jednoznačne bude vždy najlepšie vynímať sýta farba ihličnanov alebo vždyzelených krov, prípadne kombinovaný plot z opadavých krov. Tam, kde nie je potrebný pevný plot, zastúpi ho hustá výsadba živého plota. Najhustejšie ploty dosiahnete výsadbou hraba, buka, prípadne cezmíny alebo dráča. Medzi stálozelené unikáty patria určite vavrínovce a krušpány. Živé vysoké ploty z tují a cypruštekov vyrastú pomerne za krátky čas. Vyžadujú však zálievku, hnojenie a strihanie. Najkrajšie živé ploty sú z opadavých kvitnúcich rastlín. Na kombinovanie je vhodný orgován, zlatovka, budleja, tamariška, tavoľník, hortenzia, trojpuk, dulovec, muchovník a iné.
Krásne živé ploty
Podľa okolností a estetických súvislostí možno vytvoriť živý plot strihaný alebo voľne rastúci rôznej výšky. Záleží na druhu a pestovateľských podmienkach. Je potrebné si uvedomiť, že strihaný plot bude len zriedka zakvitnutý. Živý plot treba strihať dva až trikrát ročne. Prácu budete mať s odpadom v podobe lístia a konárov, a s celkovou starostlivosťou. Niet však krajšieho plota ako toho, ktorý vyrástol z pôdy na vašej parcele a pridal ďalšiu zeleň do okolia. Ak vás práca okolo živého plota odrádza, vedzte, že na akýkoľvek plot sa dá umiestniť treláž a oporné siete, prípadne len lanko, po ktorom sa popínajú ovíjavé rastliny a liany. Podľa stanoviska a orientácie na svetové strany, množstva slnka a tieňa sa dá vybrať z veľkého množstva rastlín. V tieni a polotieni sa darí brečtanu, zemolezu, bršlenu. So slnkom si rozumie pavinič, klematis, popínavé hortenzie, trubač, vinič, ruže, akébia, vistéria a chmeľ. S nízkymi múrikmi a so skalkami sa priatelia kvitnúce trvalky, akými sú napríklad rozchodníky, echinacea, margaréty, krásnoočká, levanduľa. Priamo na múrikoch a v jeho škárach sa darí skalničkám a nízkym kobercovým trvalkám – flox, iberka, mydlica, materina dúška, skalné ruže a iné. A nezabudnite ani na cibuľoviny, ktoré farebne spestria a rozvoňajú každé zákutie.