Máte záhradu v ťažko prístupnom teréne? Pokiaľ nezačnete svahovitý terén tvrdohlavo vyrovnávať, môžete získať jednu z najatraktívnejších záhrad v okolí. Stačí dobrý nápad a ochota opustiť pohodlnú terasu pred obývačkou.

Záhrada so svahovitým terénom ponúka množstvo zaujímavých zákutí. V nich môžete nájsť terasu s bazénom a ležadlami, možno saunu či vírivú vaňu, alebo v nich objavíte pivnicu s vinohradom, včelín, rázovitú kolibu, lavičku či meditačný kútik so zurčiacim potôčikom. Toto sú slová, ktorými častujem „nešťastných“ klientov, sužovaných ťarchou ťažko prístupných terénov, s parametrami tých najstrmších zjazdoviek. No, trošku preháňam. Svažitý terén si naozaj vyžaduje premyslené riešenie, lebo inak z vás vytiahne aj posledný cent. Pokiaľ vlastníte záhradu s ťažko prístupným terénom je dôležité, aby ste sa odosobnili od tradičných riešení a využili benefity tejto zdanlivej nevýhody.

Originálne kompozície

Využite svah v záhrade ako výhodu! Vďaka nemu si môžete užívať jedinečné výhľady a hlavne, využiť vlastné kreatívne nápady. Vaša záhrada rozhodne nebude nudná, hoci sa v úvode stane staveniskom s rôznymi opornými múrmi, schodmi, terasami a s rozvodom sietí, aby sa v konečnom dôsledku stala využiteľnou. Netvrdím, že celý priestor treba vtesnať do terás. To by bolo fádne a neprirodzené, aj keď pre malú mestskú záhradu, je to často nevyhnutnosť. Pokiaľ však máte primerane veľký pozemok, nechajte v niektorých miestach vyniknúť pôvodný terén – teda svah, aby ste zachovali typický charakter priestoru. Môžete ho upraviť ako skalku, ktorá sa „vylieva“ z oporných múrov terás, ako malá, kamenná lavína. Nemusí to byť klasická kompozícia, s množstvom drobných skalničiek, ale kompozícia s väčšími kamennými blokmi, ktoré časom poprerastajú kríky, menšie stromy a trsy tráv. Tiež môže po nich poskakovať potôčik, alebo vytvorte menší vodopád, ktorý sa nakoniec stratí v hladine jazierka, na jednej z nižších terás. O takúto kompozíciu sa nemusíte ani veľmi starať. Tradičná skalka si naopak vyžaduje neustálu pozornosť. A ponechať svah na pozemku je dôležité aj z praktických dôvodov, aby ste medzi upravenými plochami mohli prejsť s kosačkou či s fúrikom. Všetko vynášať v rukách by bolo naozaj otravné.

Múry a schodiská

Oporné múry a schodiská sú alfou a omegou každej svažitej záhrady. V konečnom dôsledku je to veľmi dekoratívny prvok, takže v priestore nemusíte prácne riešiť vizuálne akcenty a dekorácie. Schody a múriky sú samé o sebe malými umeleckými dielami. Môžu kopírovať vzhľad vášho domu, alebo naopak, záhradné stavby môžu s domom tvoriť kontrast. Napríklad, pri prísne minimalistickej architektúre, môžu byť zaujímavým akcentom práve schodiská z veľkých kamenných blokov a suché múry môžu byť obložené prírodným kameňom. A ak budete rešpektovať architektúru domu, záhradné stavby môžu naopak podčiarkovať strohý charakter stavby a potrebnú dynamiku prísnym krivkám dodá zeleň. Nie je nutné všetko prispôsobiť aktuálnym trendom. Postačí len detail – moderné schodisko, nevšedne podsvietené výsadby, špecifické zábradlie či výrazne dekoratívne kvetinové nádoby.

Pobytové terasy

Všetko toto stavebné snaženie vedie k tomu, aby ste na svahovitom pozemku vybudovali pár terás s rovným povrchom, kde sa bude odohrávať váš rodinný a spoločenský život. Môže to byť terasa s prístreškom nad jedálenským stolom s pohodlnými stoličkami, odkiaľ je úžasný výhľad na okolitú krajinu. A múr prístrešku bude zároveň držať aj svah. Môžete doň zabudovať pracovný pult s menším grilom a môže byť oporou i pre veľký záhradný krb. Do jednej z terás je možné zabudovať bazén či vírivú vaňu. Tým, že budú osadené na terase v inej výškovej úrovni ako dom, vytvoríte prirodzenú wellness zónu, ktorá bude vizuálne i prevádzkovo oddelená od hlavnej pobytovej terasy. Na drevenú palubu umiestnite pár ležadiel a pohodlnú exteriérovú sedačku. Svah na pozemku vlastne umožňuje prirodzene vyčleniť niekoľko funkčne odlišných priestorov, ktoré sa navzájom nebudú rušiť.

Bohatá úroda

Terasy sú vhodným miestom aj pre pár úžitkových záhonov so sezónnou zeleninou a s bylinkami, pretože naplno dokážu využiť slnečné žiarenie. Odporúčam vybrať terasu bližšie k domu, pretože pobehovanie hore-dolu vás môže rýchlo omrzieť. Na zatienených terasách sa bude dobre dariť čučoriedkam, brusniciam, ale aj rododendrónom, azalkám a vresom. Stačí len zameniť pôvodnú zeminu za kyslú rašelinu. Väčšie oporné múry sú ideálnou oporou pre pestovanie jabloní a hrušiek. Na steny upevnite konštrukciu s vodorovnými lankami či latkami a konáriky postupne priväzujte, čo vytvaruje korunu. Múr a fasáda, poskytne stromčekom nielen oporu, ale aj závetrie a hlavne teplo, takže sa môžete tešiť na bohatú úrodu. Výhoda je, že takto tvarované stromčeky zaberú málo miesta. No skôr než začnete stavať múriky, schodiská a terasy, zamyslite sa nad osvetlením, pretože práve to, dodá vášmu členitému priestoru punc nevšednosti. A okrem osvetlenia nezabudnite na kompletnú elektroinštaláciu pre fungovanie zásuviek, čerpadiel, rôznych ovládacích jednotiek a koncových zariadení, ktorými chcete jednotlivé priestory vybaviť.

Nebojte sa nápadov

Vymýšľajte, premýšľajte a hlavne sa zabávajte. Nebojte sa akýchkoľvek nápadov. Vyhrajte sa s výškami, s materiálmi, s farbami, so svetlom a s nevšednými výhľadmi. Čo sa zelene týka, to určite zvládnete. A aj keby sa niečo nevydarilo, to sa dá napraviť. Horšie by to bolo so zle premysleným riešením terás, schodísk a múrikov. Tie sa premiestňujú naozaj ťažko a hlavne, je to neuveriteľne drahé. O dodatočnom riešení elektrických rozvodov a vody ani nehovorím. Najlepšie bude, ak si vodu dáte priviezť na každú terasu. Nielen tú na polievanie, ale aj pitnú vodu do prístrešku či do kuchynky. Tiež do záhradnej sprchy a do jednoduchých točiek, aby ste si mohli umyť ruky, zeleninu a ovocie kedykoľvek potrebujete. Lucia Bullová, architekt pre exteriér a záhradu.