
Pripravujete sa doma na maturitu alebo na prijímacie skúšky na vysokú školu? Štúdium v pohodlí domova má mnohé prednosti, ale tiež zvádza k prokrastinácii. Poradíme vám, ako si vytvoriť pracovný kútik, v ktorom vám učenie pôjde od ruky. Základom je pohodlná pracovná stolička, priestranný stôl a premyslený študijný plán.
Vytvorte si ideálne prostredie
Možno patríte k tým niekoľkým šťastlivcom, ktorí sú schopní naučiť sa znenie Archimedovho zákona pri sledovaní seriálov a Netflixu. Väčšina z nás ale také šťastie nemá a k učeniu potrebuje vhodný čas, priestor a vybavenie. Ak ale vo svojom študentskom byte alebo izbe u rodičov nemáte k dispozícii dostatok priestoru, nezúfajte. Zariaďte si minimalistický pracovný kútik v úplnom rohu miestnosti a zasväťte ho čisto štúdiu.
Priestranný pracovný stôl
Už dávno neplatí, že čím väčší pracovný stôl, tým lepšie. Kúpte si pokojne menší stolík, ktorý sa vojde do rohu izby a poskytne vám dostatok pracovnej plochy pre učebnicu a notebook. Miesto na doske stolu ušetria praktické organizéry na káble a s udržaním poriadku na stole vám pomôžu zásuvky, do ktorých môžete ukladať zošity a učebnice vo chvíli, keď ich práve nepotrebujete.
Pohodlná pracovné stolička
Čo by to bolo za študijný kútik, keby v ňom chýbala pracovná stolička? Namiesto dizajnového kresla alebo barovej stoličky požičanej z kuchyne ale investujte do kvalitného ergonomického kresla, ktoré sa postará o správne držanie tela. Ideálna pracovná stolička, po ktorej by ste sa mali pozerať, je anatomicky tvarovaná, s regulovateľnou výškou sedadla, podrúčiek a s opierkou hlavy pre individuálne nastavenie. Pri dlhodobom sedení vášmu chrbtu uľaví bedrová opierka, ktorá by mala byť polohovateľná.
Aby ste investovali do naozaj kvalitnej pracovnej stoličky, vyberajte také, ktoré sú najlepšie hodnotené a patria medzi najobľúbenejšie na Heureka.sk. O tom, ako pohodlná je konkrétna stolička, si urobíte najlepšiu predstavu vďaka recenziám ľudí, ktorí si ju kúpili pred vami.
Koniec prokrastinácii
Vytvorenie vlastného pracovného kúta vás síce nezbaví neustáleho odkladanie príprav na skúšky, môže vás ale pozitívne motivovať. Preto si študijný priestor dotvorte podľa svojich predstáv. Vyrobte si motivačnú nástenku, oživte stolnú dosku kvetinou alebo si na ňu vystavte obľúbené fotografie. S bojom proti prokrastinácii vám pomôže plánovanie to-do listov. Vyznačte si v diári skúškové dni, odhadnite čas potrebný na ich prípravu a pre istotu počítajte s časovou rezervou. Každý deň tak budete presne vedieť, čo vás čaká a čo potrebujete do večera stihnúť. Odškrtávanie hotových úloh vám dodá pocit, že máte veci pod kontrolou, a čas, ktorý vďaka plánovaniu ušetríte, budete zrazu vedieť využiť omnoho lepšie.