Konferenčný stolík je súčasťou každej obývačky. Okrúhly či hranatý, na centrálnej podnoži či na nožičkách. Poradíme vám ako vybrať ten správny.

Pekný stolík je stredobodom každej obývačky a preto by mal okrem praktickej funkcie plniť aj estetickú.

Na čo sa dá využiť?

Konferenčný stolík by mal byť využiteľný pre každú príležitosť – ponúknuť odkladaciu plochu pre rýchle pohostenie, poskytnúť úložný priestor pre časopisy , šálku kávy alebo okuliare, ale aj na vyloženie nôh po celodennom behaní.

Aký stolík zvoliť?

Veľmi praktické sú stolíky sklenené, pretože sa dajú kombinovať s najrôznejšími materiálmi ďalšieho zariadenia. Trendom v oblasti dizajnu sú tiež plastové stolíky a do módy sa vracajú aj stoly z kovu a masívu. Tie dobre vyniknú hlavne vo väčších interiéroch a majú dlhú životnosť.

Najobvyklejšie sú stolíky hranaté, kruhové a oválne. Výhodou tvarovo jednoduchších stolíkov je, že sa ľahko kombinujú s rôznymi štýlmi nábytku. Rozkladacie ponúkajú väčšiu odkladaciu plochu, výsuvné zasa možnosť komfortného stolovania. Stolíky môžu mať jednu centrálnu nohu alebo tri, štyri, ale i oveľa viac.

Zaujímavé sú hniezdové konferenčné stolíky, ktoré sa skladajú z niekoľkých menších odkladacích stolíkov. Výhodou je, že ich možno bez problémov premiestňovať na rôzne miesta po byte.

Ako správne vybrať stolík?

  • Pri výbere konferenčného stolíka sa zamerajte predovšetkým na typ materiálu a rozmery, ktoré by mali byť prispôsobené veľkosti miestnosti i pohovky, pri ktorej bude stolík stáť. Veľkosti konferenčného stolíka by mala zodpovedať približne 1/2 až 1/3 dĺžky pohovky. Optimálna výška konferenčného stolíka by mala zodpovedať výške vašich kolien v sede aby sa vám dobre manipulovalo s predmetmi, ktoré si odložíte na stolík. Zvážte aj šírku konferenčného stolíka, aby bol zachovaný dostatočný priestor medzi sedačkou, kreslom a konferenčným stolíkom. Ulička by mala byť minimálne 60 cm široká.

Extra rada

Ak máte sedačku bežného tvaru a neutrálnej farebnosti vyberte si stolík, ktorý upúta pozorosť zaujímavým dizajnom, materiálovým vyhotovením alebo farebnosťou. Môže to byť výrazný solitér alebo dvojica či celá skupinka stolíkov, ktoré do seba zapadajú alebo sa efektne kompozične dopĺňajú a ponúkajú možností rozostavenia. PRIPRAVILA: Ružena Škulecová, FOTO: Shutterstock, archív firiem