Viac ako akékoľvek iné druhy nábytku stoličky musia byť nielen krásne a kvalitné, ale aj pohodlné a stabilné.

Ľudia si často ani neuvedomujú, aký je stolička dôležitý kus nábytku a začnú o ňom rozmýšľať, až keď dlho sedia na nie práve pohodlnej stoličke.

Viac i menejnohé 

Typické stoličky sa skladajú z operadla, sedadla, opierky na ruky a nosnej časti – nôh. Väčšinou ich majú 4, ale výnimkou nie sú viac či menejnohé varianty. Vyrábajú sa z rôznych materiálov, ale najčastejšie drevené, plastové, ratanové a kovové. Na rozdiel od kresiel môžu, a nemusia byť čalúnené.

Ako správne vybrať stoličku

  • výška sedadla – o niečo kratšia ako dĺžka nohy ku kolenu
  • šírka sedadla – pri sedení z každej strany má ostať bezpečný priestor
  • hĺbka sedadla – kratšia ako dĺžka stehna
  • opierky na ruky – o 3 cm vyššie ako lakeť
  • pri sedení musí byť chrbtica v prirodzenom tvare

Aby sa v nich dobre sedelo

Keďže stoličky neslúžia len na oddych, ale aj pri stolovaní a pri rôznej práci, mali by byť pohodlné a ergonomické. Vždy si však vyberajte podľa toho, na čo sú určené. Stoličky do jedálne kúpte určite pohodlnejšie než do chodby, kde si len na chvíľu sadnete.  Ak trávite podstatnú časť pri práci, anatomicky tvarovaná kancelárska stolička bude pre vás investíciou, ktorá sa vám určite oplatí.

Udržia vás?

Dôležitým faktorom pri výbere je aj nosnosť. Európska norma predpisuje zvládnuť minimálne 110 kg. Ak však vopred vieme, že stolička bude používaná aj na vyššiu záťaž, hľadajte stoličky s vyššou nosnosťou. Samotná nosná konštrukcia úzko súvisí s materiálovým prevedením a prípadne kvalitou látky. Na tú je určená metóda Martindale. Na domáce použitie vám postačia látky s hodnotou do 10 000 Martindale jednotiek.

Extra rada

„Pri kúpe stoličiek zvážte aj to, na akom povrchu budú umiestnené. Štandardným prvkom ukončenia nôh je zátka z tvrdého plastu. Ak ich však budete umiestňovať na citlivejšie podlahy, odporúčame ukončenie stoličky filcovými klzákmi.“

Zíde sa vám

  1.  Podnožka pod nohy
  2. Nábytkové klzáky
  3. Podsedák

Pripravila: Ružena Škulecová, Foto: archív firiem