interier

O tom, ako si zariadiť interiér tak, aby bol dlho moderný, sme sa porozprávali s Deliou Fischer, zakladateľkou a kreatívnou riaditeľkou spoločnosti Westwing, ktorá ponúka nielen kvalitné výrobky za rozumnú cenu, ale je aj zdrojom inšpirácie.

Pracovali ste ako redaktorka pre Elle a Elle Decoration a jedného dňa ste sa rozhodli založiť svoj vlastný biznis? Mohli by ste nám o tom povedať viac?

Áno, bola som novinárkou a mala som veľmi rada svoju prácu. Vždy som však chcela byť nezávislá a robiť niečo sama. Po 4-5 rokoch práce pre Elle som začala premýšľať o zmenách a nových výzvach. Myšlienka vlastného podnikania sa objavila, keď som sa presťahovala a hľadala som produkty, ktoré sme prezentovali v Elle, lenže boli veľmi drahé alebo bol problém s ich nákupom, dokonca aj vo veľkom meste, akým je Mníchov, kde žijem. Zamyslela som sa teda: ako jemožné, že v dnešnej dobe sa dá v podstate nakupovať všetko online, ale s nákupom nábytku a bytových doplnkov je stále problém. Všetky tie výzvy, ktorým som čelila pri zariaďovaní vlastného bytu, boli pre mňa skutočným znamením, ktorým smerom by som sa mala uberať.

To bol dôvod, prečo ste sa rozhodli si založiť svoj vlastný biznis?

Som estétkou a rada sa obklopujem krásnymi vecami. Možno to znie triviálne, ale život v krásnom byte ma robí šťastnou. Takže som začala rozmýšľať, čo môžem urobiť pre iných ľudí z veľkých, ale aj z menších miest, aby mohli bez problémov nakupovať kvalitný a cenovo výhodný nábytok a doplnky. Poradila som sa so svojím priateľom, ktorý povedal, že je to veľmi zaujímavý podnikateľský nápad, a tak sme začali na ňom pracovať. Takto sa narodil Westwing Home & Living.

Čo si myslite, ktorý štýl je u ľudí v Európe najobľú- benejší a prečo? O ktoré výrobky je najväčší záujem?

Je ťažké určiť jeden obľúbený štýl všetkých Európa- nov. Všetko závisí od krajiny a jednotlivých preferencií. V dnešnej dobe sú ľudia odvážnejší v aranžovaní vlastných bytov, radi experimentujú s bytovými doplnkamiaj farbami a radi miešajú rôzne štýly. Aj ja sama to tak rada robím. Veľmi obľúbenými produktmsú napríklad obliečky na vankúše z ovčích koží, lightboxy alebo výrobky s nápismi Tieto doplnky sa osvedčia v mnohých štýloch, napríklad etnickom, boho, vintage, ale aj glamour.

Čo je typické pre tieto štýly? Aké doplnky sú k nim vhodné?
Štýl boho je farebný a plný fantázie, vnesie do interiéru tvorivého ducha a extravaganciu. Je to zmes štýlu hippies a dizajnu zo šesťdesiatych rokov s etnickými, ekologickými prvkami, ľudovými motívmi a umeleckým nádychom. Etnický štýl je pre niektorých ľudí spomienkou na cesty, pre iných túžbou po objavovaní nových vecí Je to výrazný štýl, v ktorom hlavnú úlohu hrá nábytok a doplnky z rôznych častí sveta. Štýl glamour je stále veľmi populárny. Masívne tvary a ušľachtilé materiály sú základom aranžovania, ktoré je doplnené o štýlový nábytok, lesklé akcenty vo forme doplnkov a dekorácií. Dokonalým príkladom doplnkov v tomto štýle sú zlaté alebo strieborné stropné lampy či mramorové stolíky. Interiér v štýle vintage je dôkazom toho, že dobrý dizajn nikdy nestarne. Vintage a eklektický štýl stále dominujú v interiéroch. Pre tých, ktorí snívajú o originálnom interiéri so štipkou zmyselnej elegancie, je dokonalým nápadom skombinovať starý nábytok s moderným.Škandinávsky štýl je najlepší pre každého, kto má rád jednoduché a nadčasové riešenia. Jednoduchý nábytok, prírodné materiály a veľmi svetlé miestnosti – to sú základné vlastnosti tohto štýlu, ktorý je v Európe stále veľmi populárny.

Aké sú najnovšie trendy v bývaní?

Interiérové trendy sa menia každý rok, ale niektoré z nich ostávajú dlhšie ako na jednu sezónu. Rok 2018 je venovaný prírode. Pri vytváraní prírodného interiéru sa nemusíte vôbec vzdať elegancie. V interiéroch budú vládnuť doplnky v štýle aquatic, nábytok vyro- bený z dreva aratanu a nadčasová šedá farba zjemnená modrou. Tento trend sa už objavil na tohtoročnom prestížnom veľtrhu v Paríži „Maison & Objet“. Minulý rok boli módne tropické motívy a tento trend bude pokračovať aj v roku 2018. Nájdeme ich na látkach, stenách a dokonca aj na čalúnenom nábytku. Jednoducho – vitajte v džungli! Z farieb je tento rok módna tmavomodrá, okrová žltá, zemitá, smaragdová zelená a ultraviolet, ktorá bola vyhlásená inštitútom Panto- ne za farbu roka 2018.

interier

Samozrejme, človek nemôže každý rok meniť nábytok, poraďte však našim čitateľom ako by si mali zariadiť, prípadne zmeniť svoje interiéry tak, aby boli dlho moderné.

Aby naše interiéry boli dlho módne, musíme sa riadiť základným pravidlom – rozumne kombinovať najnovšie trendy s nadčasovými riešeniami. Je to skvelý nápad na interiérový dizajn. Dôležité je, aby základom aranžova- nia boli klasické, nadčasové prvky, ktoré by mali kontrastovať s modernými formami a výraznými akcentmi – modré vankúše alebo pufy ozdobene vzormi – takéto kontrasty dokážu vytvoriť fascinujúci efekt!

Centrálnym bodom v obývačke by mala byť pohodlná pohovka a mäkký koberec, ktoré dodajú interiéru teplo a príjemnú atmosféru. Ak chcete pridať do aranžovania viac štýlu, stavte na originálne kreslo. Dobrým riešením budú steny v béžovej a šedej. Tieto farby prinášajú do interiéru zvláštny pocit harmónie, pokoja, ale aj elegancie. S ich pomocou vytvoríte štýlový a zladený interiér. Sila sa skrýva v detailoch, preto veľmi dôležitú úlohu pri aranžovaní bytu hrajú doplnky. Galéria štýlových fotogra í alebo módne dekorácie, ako napríklad originálne zrkadlo alebo lampa s atypickým tvarom, dodajú takémuto celku ten správny šmrnc.