Lány levandule, slnkom vyvoňaný byt a nábytok, ktorý má dušu. Kúsok Francúzska môžete mať i vy vo vašom byte. Inšpirujte sa, ako si zariadiť bývanie v útulnom a romantickom štýle Provence.

Interiéry, ktoré vás prenesú do krajiny galského kohúta, nájdete na webe Favi.sk. Zariadiť si byt presne podľa francúzskej módy nebude problém vďaka najväčšiemu on-line katalógu nábytku a dekorácií.

Kúsok Francúzska u vás doma

Atmosféra Provence je neopakovateľná. Malý kúsok Francúzska si môžete vytvoriť aj doma – či už v romantickom štýle zariadite iba balkón, kuchyňu alebo celý byt. Nemusíte sa hneď púšťať do zložitej prestavby. Občas stačí obmeniť len pár kúskov, prípadne sa spoľahnúť na dekorácie. To, čo z obyčajného interiéru robí interiér v štýle Provence, sú farby. K tomuto štýlu ale patria výhradne svetlé tóny, ako sú biela a béžová, doplnené jemnými odtieňmi fialovej, modrej a zelenkavej. Vedľa nešliapnete s akýmikoľvek jemnými pastelovými odtieňmi. Ak sa vám podarí, aby farby pôsobili ako vyblednuté od slniečka, tak ste sa bývaniu v štýle Provence nemohli priblížiť viac.

Nábytok, ktorý má dušu

Čo vám ako prvé zíde na um, keď sa povie štýl Provence? Neomietnuté tehlové steny, široký šporák a hlavne nábytok „s dušou“. Na juhu Francúzska sa nábytok s patinou nevyhadzuje, naopak, venuje sa mu zvýšená starostlivosť. Ošarpaný lak a nábytok vyžraný od červotoča do štýlového interiéru nepatrí. Podedený nábytok i kúsky z bazára sa starostlivo renovujú. Pokiaľ doma žiaden nábytok, čo „niečo pamätá“, nemáte, skúste zohnať retro napodobeniny.

Francúzsko do poslednej bodky

Štýl Provence je hlavne o detailoch. Francúzi milujú použitú keramiku, porcelán a prútie, ktoré ladia s ľanovým a bavlneným textilom. Podobne ako pri nábytku, i dekorácie musia mať dušu. Preto si tu svoje miesto nájdu starožitné vázy, lampy a výrazné oválne rámy. A chýbať samozrejme nesmú kvety. Okrem všetkými milovanej levandule, sú to i hortenzie, optimistické slnečnice a na väčších plochách brečtan. Dokážete si bývanie v štýle Provence predstaviť i na Slovensku? Svetlo a ľahkosť Francúzska nie je ani u nás žiadnou novinkou. Práce popredných slovenských architektov nájdete na Favi.sk.