Sedačka je hlavným prvkom každej obývacej izby. Nech si už zvolíte klasickú, rohovú, či v tvare písmena „U“, okrem pekného dizajnu by mala byť maximálne pohodlná a komfortná. Ak sa rozhodnete pre kvalitnú súpravu, berte to ako investíciu do budúcnosti. Keď má navyše aj jednoduchý tvar a neutrálnu farbu, nikdy nevyjde z módy a môžete ju dlho používať.

Šetriť sa neoplatí

Veľa ľudí sedačku vyberá hlavne podľa vzhľadu. To však je nie je správne, výber by mal podliehať viacerým faktorom. K tým najdôležitejším patria: tvar, pevnosť, materiál, kvalita a cena. Okrem toho si všímajte funkčnosť a komfort pri sedení, veď ju budete používať každý deň!

Multifunkčnosť je IN

Sedačky môžu byť rozkladacie, polohovateľné, variabilné i s úložným priestorom a sklápacími opierkami. Súčasťou sedacích súprav sú i rôzne doplnky ako napríklad exibilné podložky, police na opierky, vrecká i tzv. kapsule na odkladanie televízneho ovládača, časopisov a iných drobností.

Materiál je dôležitý

Od výberu poťahového materiálu závisí životnosť, údržba a pocit pri dotyku. Môžete si vybrať prírodný (kožu) alebo syntetický linia(mikrovlákno, mikroplyš, carabu…). Pokiaľ máte malé deti určite oceníte, keď bude odolný voči poškodeniu, mastnote a iným nečistotám. Takým materiálom je napríklad alcantra.

Nedajte sa oklamať!

Kožené sedenie pôsobí veľmi luxusne, má dlhú životnosť, ale je náročnejšie na údržbu. Kvalita kožených sedačiek závisí od hrúbky čalúnenia. Tá by mala byť minimálne 1,5 mm, inak sa začne koža naťahovať. Ak chcete záruku kvality vyberajte si len sedacie súpravy, ktoré sú označené štítkom „celo koža“. Koženka a eko-koža sú lacnejšími verziami koženej sedačky, navyše ekokoža je citlivá na vodu.

Najčastejšie chyby

Zlý výber poťahovej látky, nevhodná farba, slabá kvalita, nesprávna veľkosť vzhľadom na miestnosť a výber bez skúšania – ľahnite si na ňu, skúste sa z nej postaviť.

Ktorá sa vám páči?

1. Trojmiestna pohovka Solar, novynabytok.sk, 298 € 2. Kožená rohová súprava, elbyt.sk, 1183 € 3. Rohová sedačka California, lunasedacky.sk, 1140 € 4. Látková pohovka Patchwork, Kika, 299,90 € 5. Sedacia súprava Rogy, Drevona, 963 € 6. Koženková rohová sedacia súprava, altea.sk, 838 € 7. Dvojmiestna pohovka Jelly, alax.cz, 2088 €.