Saunovanie patrí medzi rokmi overené ozdravné procedúry. Pozitívne ovplyvňuje obranyschopnosť organizmu, uvoľňuje dýchacie cesty a prekrvuje pokožku. Pobyt v saune podporuje kardiovaskulárny systém aj pohybový aparát. A obzvlášť blahodarne pôsobí aj na ľudskú psychiku.

Imunitný systém človeka sa vyvíja počas celého života. O narušenej imunite sa hovorí vtedy, ak telo nezvláda bežné infekcie tak, ako je obvyklé u väčšiny ľudí. Ak sú virózy či prechladnutia veľmi časté, keď ochorenia majú zdĺhavý alebo príliš ťažký priebeh. Na posilnenie imunitného systému je potrebná kvalitná strava, vhodná životospráva, pravidelné športovanie a otužovanie.

Saunovanie patrí k tým aktivitám, ktoré pomáhajú chrániť ľudstvo pred mnohými civilizačnými chorobami. Má množstvo skvelých účinkov na celé telo – uvoľňuje stuhnuté svaly, šľachy a kĺby. Pobyt v saune prekrví pokožku a reguluje obsah tuku na jej povrchu. Podporuje prirodzenú elasticitu kože a optimalizuje prísun výživných látok cez pokožku.

Saunovanie má nielen veľa zdravotných, ale aj terapeutických účinkov – pomáha odbúrať napätie a stres. Upokojuje. Je kľúčom k dobrej nálade. Pobyt v saune regeneruje celý organizmus – prispieva k telesnej i k duševnej pohode. Počas pobytu v saune je veľmi dôležitý pitný režim, aby nenastala dehydratácia organizmu. Najvhodnejšia je čistá voda, minerálna voda a čaje, tiež čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy.

Ako správne postupovať pri saunovaní? Približne dve hodiny pred pobytom v saune nie je vhodné konzumovať žiadne jedlo. Pred saunovaním je dobré sa osprchovať vlažnou vodou. Doba saunovania a počet procedúr sú individuálne – majú zohľadňovať zdravotný stav človeka. Najvhodnejšia poloha v saune je pozícia ležmo, aby hlava, telo a končatiny boli v jednej rovine. Pri saunovaní je dobré dýchať nosom. Dobrý efekt v priestore vyvolá aj pár kvapiek prírodného éterického oleja. Po ukončení saunovania je nutné ochladenie celého tela studenou vodou.