Investícia do novej kuchyne je jedna z tých väčších, ktoré možno vo svojej domácnosti urobiť. Pred rekonštrukciou je preto potrebné premyslieť si všetko tak, aby kuchyňa vydržala čo najdlhšie.

Na to, koľko rokov vydrží nová kuchyňa, má zásadný vplyv hlavne materiál, z ktorého je kuchynská linka vyrobená. Ak ste už navštívili predajňu nábytku v Bratislave, videli tam kuchynské linky z viacerých materiálov a teraz rozmýšľate, ktorý by bol ten najlepší, možno vám pomôžeme.

Kuchyňa – celkom náročné prostredie

Materiály v kuchyni musia zniesť veľa. Časté teplotné zmeny, vlhkosť či ostré predmety – to sú najčastejšie a najväčšie „nástrahy“ pre materiál kuchynskej linky. Na odolnosť materiálov v kuchyni sú kladené vysoké nároky, pretože kuchynské prostredie patrí v domácnosti k tým náročnejším.

Luxusné drevo alebo lacnejší variant

Spomínané nároky na materiál kuchynskej linky z veľkej časti spĺňa drevo. Okrem toho, že z estetického hľadiska je nadčasové, vyznačuje sa aj vysokou odolnosťou a dlhou životnosťou. Netvrdíme, že je nezničiteľné, ale povrchové poškodenie sa dá pomerne ľahko opraviť prebrúsením a prelakovaním. Pozor však na varianty bez lakovej úpravy, ktoré sú farebne nestále a náročnejšie na údržbu. Čo sa drevených kuchýň týka, je tu však jeden „problém“ – vysoká cena.

Ak je drevená kuchynská linka na mieru mimo váš rozpočet, dobrou voľbou môže byť kuchyňa z MDF dosiek. Ide o stredne hustú zmes drevených vlákien a lepidla. MDF kuchyne majú hladký povrch, ktorý dokáže napodobniť drevenú dyhu. Vyznačujú sa jednoduchou údržbou a vysokou mechanickou odolnosťou. A to za priaznivú cenu. I keď treba poznamenať, že pri lacnejší modeloch býva povrchová fólia menej odolná a pri MDF kuchyniach môže byť problém s absorpciou vlhkosti. Autor: THEFLOW, Foto: Shutterstock