Mgr. Samuel Tomeček PhD. – spevák, skladateľ, hudobník, muzikológ a pedagóg odštartoval svoju kariéru účasťou v speváckej súťaži Slovensko hľadá Superstar v roku 2004. Následne vydal svoj prvý album Mladý a drzý, ktorý získal Zlatú platňu za počet predaných kusov.

Umelec má na svojom konte aj viacero prestížnych ocenení. Ako člen MUFUZA získal ocenenie v Moskve na Majstrovstvách sveta umelcov vo futbale a niekoľko nominácií v prvej TOP trojke ankety OTO v kategórii spevák. Samuel je takmer desať rokov neoddeliteľnou súčasťou zábavnej televíznej relácie Milujem Slovensko, ktorá sa teší veľkej diváckej popularite a v roku 2019 vydal monografiu – Vokál v (pop)rockovej hudbe na Slovensku.

Čo pre vás znamená pojem domov?

Narodil som sa v Bratislave a v nej som žil 32 rokov, som Petržalčan. No našťastie som mal starých rodičov na Záhorí a v Trenčíne, veľkú časť rodiny aj na Morave a v Čechách, takže v detstve som zažil víkendy plné rodinných stretnutí, záhradkárčenia a športovania. Mám staršieho brata, ktorý ma viedol k rôznym športom a tiež k dobrej hudbe. Mali sme krásne detstvo, za čo som rodičom veľmi vďačný. Pojem domov som však naplno začal vnímať až po mojej tridsiatke. Uvedomil som si, že môj kočovný spôsob života ma už neuspokojuje a začal som uvažovať o zakotvení. Dnes je rodinné zázemie pre mňa veľmi dôležité. Keby to bolo potrebné, za manželku by som položil aj život.

Ako ste zariaďovali svoju domácnosť? 

Vzhľad interiéru aj exteriéru domu sme vždy konzultovali spoločne s manželkou a zhodli sme sa takmer vo všetkom. No stále je čo zlepšovať a postupne našu domácnosť dopĺňame. Milujem prírodné materiály – drevo a tehlu, mám rád retro, ktoré vdychuje starým veciam život. Tiež mám rád kombináciu starších vecí s moderným dizajnom. Na stenách preferujem fotografie. Nebránim sa však ani obrazom a iným doplnkom, keď výsledok pôsobí útulne. V dome mám štúdio, ktoré tvorí najmä drevo. Pri práci potrebujem kvalitnú akustiku a dobrú energiu. Ide mi hlavne o to, ako sa v priestore cítim a s akými ľuďmi sa v ňom nachádzam. To je pre mňa najdôležitejšie.

Bez čoho si svoj dom neviete predstaviť?

Z môjho pohľadu si domácnosť neviem predstaviť bez klavíra a bez štúdia, v ktorom môžem pracovať. Niekto také miesto nazýva pracovňou, ja ho nazývam „kreatívňou“ a „zábavňou“. Dom máme postavený na veľkom pozemku, čo je pre mňa tiež veľmi podstatné. V prípade potreby mám kam utiecť alebo sa kde „zašiť“, aby ma nikto len tak ľahko nenašiel.

Aké miesto zastáva vo vašej domácnosti umenie?

Je príjemné bývať v prostredí, kde človek nájde aj pekný obraz alebo doplnok, ktorý vhodne dotvára priestor. Moja manželka je výborná estétka, takže dekorácie a ostatné bytové doplnky ponechávam na jej výber. Pre mňa je extrémne dôležitá len akustika priestoru. Asi je to profesionálna deformácia, ale naozaj si potrpím na dobrú akustiku v celom dome.

Mnohí muži radi varia, je to aj vaša doména?

Stavbu domu sme dokončievali počas lockdownov, keď bolo kopec času. Preto som veľa vecí mohol robiť s mojimi kamarátmi vlastnoručne. A keď to bolo potrebné, tak som aj navaril, čo ma začalo baviť. Takže áno, môžem povedať, že varenie je moja doména. Rád experimentujem, dochucujem a vymýšľam niečo nové. Ak sa aj nechám nejakým receptom inšpirovať, jedlo vždy urobím „po svojom“.  Moja manželka rada pečie, takže v kuchyni to máme pekne podelené. No ak stíha, navarí aj ona. A veľmi chutne.

Obvykle pôsobíte veselo a vyrovnane, kde čerpáte energiu?

Ó, ďakujem veľmi pekne! Asi to prichádza, myslím tá vyrovnanosť, s vekom. Som veľmi hravý typ a veľmi rád športujem. Momentálne som sa vrátil k tenisu, ktorý je pre mňa skvelým relaxom. Tiež mám rád futbal, stolný tenis, bedminton, hokej, biliard, bowling a ďalšie športy. Dokonca som si vyskúšal aj golf a inštruktor mi povedal, že mi to na prvý krát išlo nadpriemerne dobre. Tak to ma veľmi potešilo. A z iného súdka? Doma ma baví betónovať, rúbať drevo alebo kosiť trávu. Fyzická činnosť, za ktorou vidím výsledok, mi vždy urobí radosť. Hovorí sa, že „v zdravom tele je zdravý duch“ a toho sa držím. Pozitívnu energiu čerpám pri športovaní v prírode aj do zásoby na časy, keď sedím v aute, pri počítači, v štúdiu a fyzicky sa moc nepohybujem.

Kde najradšej dovolenkujete? 

Veľmi rád dovolenkujem na Slovensku. Na tak malú krajinu, akou Slovensko je, sa u nás nachádza naozaj veľa krásnych miest. V podstate mám rád všetky regióny – mám rád slovenskú prírodu, hory a lesy, mám rád hrady, zámky a zrúcaniny. Mám obrovské šťastie, že môžem robiť to, čo ma baví, že vďaka cestovaniu na koncerty môžem zároveň spoznávať aj krásy Slovenska. Vďaka mojej práci neustále spoznávam nové a nové miesta, kde som ešte nebol. A potom sa tam vrátim, spolu s manželkou a so psíkom, užiť si všetku tú krásu plnými dúškami na rodinnej dovolenke.

Máte nesplnený sen ohľadom bývania?

Určite by sa niečo našlo. Zimné sídlo v rakúskych Alpách, letné sídlo niekde pri mori – Španielsko alebo Chorvátsko. Všade mať, samozrejme, k dispozícii štúdio, aby sa tam dalo tvoriť a nahrávať. Foto: Kristína Holecová, Peter Kanda