Sochár Peter Kuraj nachádza radosť v premene predmetov. Cieľom jeho tvorby je poukázať na zraniteľnosť krehkého prírodného ekosystému, preto zhodnocuje odpad a premieňa ho na umelecké diela. Starým a nepotrebným veciam dáva druhý život.   

Čo pre vás znamená pojem domov?

Domov je rodina, naši blízki a priatelia. Ľudia, ktorí nám robia život krajším a ľahším, ktorí nám dávajú pocit, že nie sme sami. Domov je tam, kde človek nachádza pokoj, pohodu, porozumenie a únik od problémov okolitého sveta. Je to priestor, kde je chránený pred tým, čo sa deje vonku. Kde je teplo a kde nezmokne ani vtedy, keď sa spustí dážď.

Kedy ste začali tvoriť, kde nachádzate inšpirácie?

Tvorím odmalička, od roku 2018 sa umeniu venujem naplno. Mojim hlavným odborom je sochárstvo, príležitostne aj maľba, kresba a nábytkárstvo. Tvorím hlavne figúry – predmety a symboly ponímané v skratke. Mám rád abstraktné umenie a umenie s humorom. Mojim umeleckým mottom je výrok Pabla Picassa: „Umenie zmýva z duší prach každodennosti“ a presne takto vnímam umenie aj ja.

Z akých materiálov najradšej tvoríte?

Hromadenie odpadu a ekologické dôsledky tohto procesu vo mne vyvolali znepokojenie a záujem o nové zhodnocovanie už použitých materiálov. Odhodené veci sa stali pre mňa mimoriadne zaujímavým a podnetným materiálom pre umenie, remeslo a dizajn. Vo svojej tvorbe využívam prevažne použité časti kovových a drevených odpadových materiálov – desiatky rokov staré banské bukové podvaly, štyristo ročné drevené smrekovcové dosky, rôzne kované časti starých poľnohospodárskych strojov a remeselného náradia našich otcov a praotcov, na ktoré by sa inak zabudlo.

Kde svoje diela vystavujete? 

V galérii MÚR v Prešove boli moje diela vystavované na výstavách DRUHÝ DYCH a LIETAJÚCI CYPRIÁN. Posolstvom mojej prvej autorskej výstavy bolo zdôrazniť potrebu recyklovania materiálov a hlavnou myšlienkou druhej výstavy bolo moje presvedčenie, že človek dokáže aj nemožné, ak mu nechýba viera a odvaha. Moje sochy sa nachádzajú v rôznych kútoch sveta – v USA, Číne, Švajčiarsku, Českej republike a v iných krajinách. Sú k dispozícii aj v Ateliéri HLAVINA a v Galérii MAYAK. Na stránkach www.atelierhlavina.sk si milovníci umenia môžu pozrieť desiatky fotografií mojich diel.

Máte aj iné záľuby a koníčky?

Na prvom mieste je u mňa rodina – manželka a deti. So synmi a našimi dvoma psami často a rád chodievam do prírody. V oblasti Slovenského Rudohoria s deťmi zbierame minerály. Vo voľnom čase sa venujem tiež pestovaniu bonsajov a ruží. S mojim otcom práve pripravujeme knihu o ružiach. V knihe „Ruže Spiša“ sa chystáme čitateľom priblížiť aj dávno zabudnuté, historicky veľmi staré kultivary. V tejto súvislosti spolupracujeme aj s botanickou záhradou vo Zvolene, kde sa nachádzajú aj dva úplne nové druhy, ktoré sme s otcom pri tejto práci objavili.