Úspešný spevák, textár a hudobník Mário „Kuly“ Kollár je päťnásobným držiteľom titulu Osobnosť televíznej obrazovky, dvojnásobným držiteľom Zlatého slávika a mnohých iných prestížnych ocenení. So skupinou DESMOD naspieval desiatky hitov a absolvoval nespočetné množstvo koncertov.

Zaujímalo nás, aký má umelec pohľad na rodinu a rodinné zázemie, čo preňho znamená pojem domov. No tiež to, aké sú jeho nároky ohľadom bývania a aké sú jeho priority pri zariaďovaní domácnosti.

Ako si spomínate na svoje detstvo?

Moje detstvo som prežil v paneláku v Nitre, som klasické sídliskové dieťa. Okrem bytu, kde som býval s rodičmi, som však v detstve považoval za svoj domov aj domácnosti oboch mojich starých rodičov. V krásnom dedinskom prostredí s mačkami, psami, sliepkami, kačicami, zajacmi a prasiatkami som strávil mnoho víkendov a šťastných prázdnin. Na Krškany a Lehotu mám úžasné spomienky – na kúpanie v jazere, na malebnú okolitú prírodu, kde som v detstve trávil veľa času a zažíval skvelé dobrodružstvá.

Považujete sa za vidiecky alebo mestský typ? 

Na túto otázku neviem odpovedať jednoznačne. Keďže som rannú mladosť strávil na sídlisku, k mestu mám veľmi blízky a srdečný vzťah. Za výhody bývania na vidieku však považujem väčší priestor, väčšie pohodlie a väčšie súkromie. V rodinnom dome nerušíme susedov hlasnou hudbou, ani väčšou spoločnosťou. U nás sa totiž často nielen spieva a tancuje, ale aj hlasno rozpráva. Takže z tohto pohľadu poskytuje rodinný dom väčšie benefity. No za nevýhody bývania na vidieku považujem cestovanie. Pokiaľ je mesto ďaleko, zájsť na nákup či k lekárovi, je v dopravnej špičke často časovo náročné.

Aké boli vaše priority pri zariaďovaní domu?

Pre mňa je dôležité, aby domácnosť bola praktická a funkčná. Naposledy sme s manželkou zariaďovali pracovňu. Mojou prioritou bolo kvalitné, pohodlné kreslo a dostatočne veľký pracovný stôl. Na dizajn si potrpí moja manželka, ktorá dbá o to, aby všetko spolu ladilo. Čo sa farieb týka, veľa záleží na tom, ktorú miestnosť zariaďujeme, no v zásade nám vyhovujú prírodné a zemité farby. Hnedá, béžová, šedá a čierna. Syn má v detskej izbe aj veľa bielej. No keďže Christian má práve teraz šesť rokov, v lete plánujeme jeho izbu zariaďovať nanovo. Ako školák bude od septembra potrebovať väčší písací stôl a viac úložného priestoru na školské potreby.

Aké miesto zastáva vo vašej domácnosti umenie?

K umeniu mám veľmi pozitívny vzťah. Našu domácnosť zdobí viacero obrazov môjho obľúbenca Peťa Stankoviča, ktorý ma namaľoval aj s Bolkom Polívkom v jeho slávnej Manéži. Za veľmi vydarené považujem tiež obrazy Soni Mrázovej, ktorá sa venuje nielen priemyselnému dizajnu – tvorbe bábok a hračiek, ale aj komornej maľbe na drevo. Táto invenčná umelkyňa ma namaľovala ako čerta s anjelskými krídlami a moju manželku ako anjela. Obrazy vsadila do starých okenných rámov, čo pôsobí veľmi originálne a zaujímavo. Raz ma do jednej svojej knihy namaľoval aj kultový slovenský maliar a ilustrátor Jozef Danglár. Ten portrét bol veľmi vydarený, preto som si obraz od neho odkúpil. Našu domácnosť však hojne dekorujú aj rodinné fotografie, ktoré nám pripomínajú rôzne pekné rodinné udalosti.

Aký máte vzťah k domácim prácam?

Čo sa domácich prác týka, tie máme s manželkou podelené. Ja mám na starosti vynášanie smetí a vysávanie. Vysávam veľmi rád, považujem to za relaxačnú činnosť. Tento druh práce ma doslova upokojuje, môžem ju vykonávať aj hodiny. Rovnako rád kosím na záhrade trávnik. Čo sa varenia týka, patrím medzi tých mužov, ktorí keď navaria, rodine jedlo chutí, no príliš často nevarím. Mojim najobľúbenejším jedlom je segedínsky guláš, milujem koložvársku kapustu a rezne všetkých druhov. Od bravčových, cez kuracie, až po vegetariánske. A keďže o tejto mojej gurmánskej „záľube“ vedia nielen moji rodičia, ale aj svokrovci, bez ich chutných rezňov sa nezaobíde žiadna naša rodinná oslava.

Obľubujete aj cudzokrajné kuchyne?

Zo zahraničných kuchýň ma doslova očarila grécka a mexická kuchyňa. Z gréckej kuchyne milujem čerstvé zeleninové šaláty s rôznymi syrmi, olivami a olejmi. A z mexickej kuchyne milujem asi všetko. Od kukuričnej polievky, cez šťavnaté tacos so salsou, až po tortilly a burittos. Veľmi ma oslovujú všetky tie pikantné omáčky, plné koriandru a čili papričiek. Špecifická chuť mexických jedál je v rebríčku mojich obľúbených kuchýň naozaj TOP.

Ako využívate záhradu?

V záhrade pestujeme len okrasné rastliny, žiadne úžitkové záhony v nej nie sú. Letné dni veľmi radi trávime na záhrade. Užívame si bazén a grilovanie nielen s rodinou, ale aj s priateľmi a susedmi. Roky sme si vychutnávali spoločné stretnutia v našom záhradnom altánku, ktorý však minulé leto ľahol popolom. Na stole som nechal položenú zapálenú sviečku, z ktorej vznikol požiar. Cez nádobu s horúcim voskom sa vznietil stôl a za chvíľu horel nielen celý altánok, ale aj okolité kríky a stromy, ktoré doslova za pár minút zmizli v ohni. Sedem metrové plamene hasili hasiči s dvoma hasičskými autami cez desať minút. Vtedy som zažil pocit totálnej bezmocnosti. Po takomto zážitku sme však nakoniec boli šťastní, že sme všetci zostali živí a že nám nezhorel aj dom.

Máte záľuby, pri ktorých dokážete vypnúť?

Mojim celoživotným koníčkom sú okrem hudby aj motorky. Milujem jazdu na motorke – slnko, vietor a relax. Nie je to náhoda, že sa na motorke vždy usmievam. Po narodení nášho syna ma však manželka požiadala, aby som sa tejto záľube prestal venovať, pretože ju považuje za nebezpečnú. Vždy, keď som si niekam vyšiel, mala o mňa veľké obavy. Preto som jej rád vyhovel, avšak verím, že raz príde čas, kedy sa k tejto záľube vrátim.

Považujete päťdesiatku za výrazný prelom vo svojom živote?

V minulosti, keď oslavovali päťdesiatku moji kolegovia alebo kamaráti a ja som jej bol ešte veľmi vzdialený, mal som pocit, že päť krížikov na chrbte je pomerne dosť. Teraz to tak nevnímam. Myslím si, že vek je len číslo, že dnes sa hranica aktívneho života posúva stále vyššie a vyššie. Pohľad na vek, pokiaľ človek nemá zdravotné problémy, je vecou psychiky. Úžasným vzorom je pre mňa v tejto oblasti môj otec, ktorý bol zamestnaný do sedemdesiatky a dnes, ako sedemdesiatdva ročný, denne fyzicky pracuje v záhrade. Je maximálne vitálny a činorodý. A môj pohľad na život je veľmi podobný, ako ten jeho.