Módny návrhár Dawid Wolinski miluje nadčasovosť v odevnom priemysle aj v bytovom dizajne. Nemá rád príliš extravagantné šaty, ani interiéry, ktoré sú v trende len jednu sezónu. Keď niečo vytvorí, tak chce, aby sa z toho mohli ľudia tešiť čo najdlhšie.

Kreácie módneho návrhára a porotcu prestížnej súťaže Top Model v Poľsku nosia aj osobnosti ako je Paris Hilton, Nicole Richie, Dita von Teese, Michelle Rodriguez či Zuzanna Czerniej. Na stretnutí sme sa však spolu s Westwing s Dawidom rozprávali nielen o jeho práci, ale aj o celkom obyčajných veciach – ako poňal zariaďovanie svojej domácnosti, akú počúva hudbu, či rád športuje a čo najradšej jedáva. Okrem iného nám prezradil aj to, že miluje taliansku kuchyňu – cestoviny uvarené na rôzne spôsoby a morské plody.

Ako začala vaša kariéra v modelingu?

O módu som sa zaujímal odmalička, odkedy si pamätám. Bolo to pre mňa niečo veľmi prirodzené, nikdy som žiadnu inú predstavu o svojej práci nemal. Vždy som chcel pôsobiť v modelingu a navrhovať oblečenie. Najprv som začal pracovať v časopisoch ako profesionálny štylista a potom sa prirodzene týmto smerom uberala moja kariéra ďalej. Prvé sedenie, prvý klient a už nebolo cesty späť.

Čo vás priviedlo k návrhárstvu?   

K navrhovaniu odevov ma priviedla kreativita, potreba hľadania krásy a estetiky. Už v detstve som dokázal urobiť z ničoho niečo, čo bolo vždy zakončené vážnym rozhovorom s mojimi rodičmi. Napríklad som im vysvetľoval, že záclony na oknách nie sú jediná možnosť ich upotrebenia, že zo záclon sa dajú ušiť aj šaty pre moju malú sestru. Vždy som miloval módu a oblečenie. Často som sa pri pohľade do výkladov obchodov zamýšľal nad tým, čo by som na vystavovaných modeloch zmenil, aby pôsobili krajšie. Až som nakoniec vytvoril svoju prvú kolekciu šiat pod vlastnou značkou.

Čo pre vás znamená pojem domov?

Domov je pre mňa pocit nezávislosti a bezpečia, doma si dobíjam baterky. Páči sa mi obmedzená paleta farieb, preto pri zariaďovaní radšej volím klasiku, než nejaké extravagantné šialenstvo. No nemám rád ani nudné riešenia. Každý interiér potrebuje nápad. Slová, ktoré najlepšie vystihujú môj štýl ohľadom dizajnu domácnosti sú priestor, svetlo a pohodlie. Pred kopou malých vecí, ktoré v priestore obvykle vytvárajú len zmätok, uprednostňujem väčšie a pôsobivé solitéry. Umenie považujem za akcent, ktorý zdôrazňuje individualitu interiéru. Pre mňa sú umelecké diela v domácnosti rovnako dôležité, ako detaily v móde. Detaily vždy svedčia o kvalite.

Kde máte svoj obľúbený kútik?

V mojom byte mám veľa obľúbených miest – obývačku, spálňu, kúpeľňu, terasu… Na terase rád ležím a relaxujem tak, že pozorujem rastliny. Vtedy vždy pribehne ku mne môj pes, prinesie mi svoje hračky a potom pri mne zaspí. Hoci mám na terase cez päťdesiat kvetináčov so živou zeleňou, čo je ohľadom polievania poriadna výzva, robím to rád. Všetky rastliny rád zalievam, hnojím, kyprím zeminu, zastrihávam vetvičky, odstraňujem poškodené listy a odkvitnuté kvety.

Aký preferujete životný štýl?

Milujem robiť to, čo milujem a snažím sa žiť na 100%. Mojou vášňou je moja práca, no tiež mám rád športovanie a cestovanie, zbožňujem taliansku architektúru a kuchyňu. Celkovo mám rád aktívny životný štýl – namiesto výťahu volím napríklad schody a práve teraz som začal s lekciami surfovania. Mám rád hudbu, ktorá rozvíja moju fantáziu. Môj playlist je tak pestrý a dlhý, že ho nedokážem pár vetami ani opísať. V poslednom období sa vraciam aj k starým platniam. Milujem PEGGY GOU a taliansku hudbu z 90. rokov. No tiež sa rád cítim potrebný. Mám rád pocit, že skutočne niekomu pomáham a aj preto už desať rokov podporujem v mojom rodnom meste Włocławek sirotinec.

Ako najradšej relaxujete?

Relax je čas strávený na sto percent sebecky. V mojom prípade je to lenivý víkend doma – zapálenie sviečky a počúvanie albumov. No mojou veľkou záľubou je tiež príroda a zvieratá. Keď sa raz rozhodnem presťahovať sa do rodinného domu, určite tam budem mať veľkú záhradu a veľa zvierat. Čo sa dovoleniek týka, najradšej dovolenkujem v Ázii, v Grécku a vo Francúzsku. Toto sú krajiny, ktoré mám veľmi rád. A v letnom období zvyknem chodievať tiež do Indonézie, kde sa učím aj meditovať. FOTO: WESTWING