Veľké výkyvy teplôt počas celého roka, slabé, skôr daždivé zimy a horúce letá spôsobujú nepríjemnosti najmä ľuďom s chronickými chorobami. Regulácia teploty v interiéri je veľmi dôležitá v každom ročnom období. Teraz v lete sa snažíme urobiť všetko pre to, aby sme v domácnostiach mali stabilnú teplotu a dýchateľný vzduch.

V letných mesiacoch by sme si mali dávať pozor hlavne na správne vetranie. Efektívne vetranie znamená, že teplota v interiéri sa vám extrémne nezvýši a zabezpečíte len výmenu vydýchaného vzduchu za nový, čerstvý, nie však horúci vzduch. Pri vetraní ale dávajte pozor na prievan. Akonáhle otvoríte všetky okná, odkladajte z parapiet kvetináče s kvetmi a iné dekorácie, ktoré by prievan mohol zhodiť. V tomto prípade sa oplatí pozatvárať aj interiérové dvere. Ak máte kvalitné interiérové dvere za najnižšiu cenu, nemusíte sa obávať, že by vám prievan znehodnotil dvere. Či už máte falcové interiérové dvere, alebo bezfalcové dvere z 3D nastaviteľnými závesmi, dverám sa nič nestane.

Vetrať odporúčame výlučne len v skorých ranných hodinách, ideálne okolo piatej, či šiestej hodiny ráno. Ak ale vstávate trebárs o siedmej, odporúčame vetrať menej, maximálne päť minút. Všetko samozrejme záleží od počasia. Ak sú už skoro ráno horúčavy, príliš dlhé vetranie nemá zmysel. Zároveň je však potrebná výmena vzduchu v interiéri. Potom, ako vyvetráte, okná zatvorte a nenechávajte ani mikrovetranie.

Používanie tieniacej techniky

Počas letných mesiacoch dokážeme regulovať teplotu v interiéri okrem efektívneho vetrania aj používaním tieniacej techniky. Po vyvetraní v skorých ranných hodinách je potrebné zatemniť izby s pomocou tieniacej techniky. Používanie tieniacej techniky je veľmi dôležité pri regulácii interiérovej teploty. Akonáhle nezatemníte interiér, môžete počítať s tým, že po návrate z práce budete mať doma veľmi teplo.

Ak bývate v rodinnom dome a máte z garáže plynulý prechod do interiéru, zabezpečte všetko tak, aby z garáže neprenikal vzduch do interiéru. Zabezpečiť by ste mali aj predsieň. Zatvárajte protipožiarne dvere, ktoré sa dávajú bežne do garáží, z ktorých sa prechádza priamo do interiéru. Regulácia teploty počas leta zabráni problémom s dýchaním a chráni vás pred slabosťou z tepla. Autor: fizkes, Foto: Shutterstock.com