Racionálne stravovanie nie je o prejedaní sa, ani o nejedení. Racionálna výživa je najmä o úcte k vlastnému zdraviu. Pokiaľ sa zamýšľate nad tým, ako si udržať ideálnu hmotnosť, uprednostnite striedme stravovanie, kvalitné potraviny a jednoduché pokrmy.

Zdravá výživa sa vyhýba potravinám, ktoré obsahujú konzervačné látky, emulgátory, stabilizátory, rafinovaný cukor, umelé farbivá a arómy. Preferuje sezónne potraviny – čerstvé ovocie a zeleninu, kvalitné mäso a vajcia z domácich fariem, ryby, strukoviny a celozrnné pekárenské výrobky. Z mliečnych produktov uprednostňuje kvalitné syry, biele jogurty so živými kultúrami a kyslomliečne nápoje. Štíhla línia a dobré trávenie si však vyžadujú nielen správu životosprávu, ale aj dostatok pohybu a pravidelný spánok.

Vzorový jedálny lístok má obsahovať kvalitné a zdraviu prospešné potraviny. Má obsahovať 10 – 15 % bielkovín, do 30 % tukov a zvyšok majú tvoriť sacharidy. Racionálna výživa nemôže však podceniť ani pravidelný pitný režim, v ktorom prevláda čistá voda, kvalitné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Človek vylúči denne z tela množstvo tekutín nielen močom a stolicou, ale aj kožou a dýchaním. Voda je pre telo nevyhnutná nielen kvôli regulácii telesnej teploty a vylučovaniu odpadových látok, ale aj kvôli správnemu fungovaniu metabolizmu.