Pri absencii centrálnych odpadových vôd musia vlastníci súkromných domov nájsť optimálne riešenia na zneškodňovanie a likvidáciu odpadových vôd. Existuje niekoľko možností, vrátane používania žúmp, studní a septikov. Závisí to od dostupných možností, ktoré výber takéhoto doplnku ovplyvňujú.

Aké sú možnosti?

Najobľúbenejšou a zrejme aj najdostupnejšou voľbou je septik vyrobený zo železobetónových krúžkov. Dôležité upozornenie! Pri výstavbe je nutné používať iba kvalitné materiály, potom bude zariadenie slúžiť dlhú dobu. Nie je dovolené používať hrdzavé kovové kontajnery, alebo betónové kruhy so stopami konštrukčných chýb.

Vyberte si betónové žumpy, ktorých kvalitu oceníte niekoľko desiatok rokov. Pohodlie a komfort bývania predsa závisí aj od toho, ako si viete svoje bývanie zariadiť k maximálnej spokojnosti. Žumpy k takejto výbave jednoznačne patria, minimálne do tej doby, než sa k vám dostane sieť verejnej kanalizácie.

Všeobecné informácie

Septik je samostatný systém čistenia odpadových vôd. Pozostáva väčšinou z dvoch alebo troch komôr, čím sa zabezpečuje postupné usadzovanie mechanických nečistôt, rozklad organického odpadu a odstraňovanie upravených vôd. Záleží ale na tom, aký systém si vyberiete vy pre svoj špecifický pozemok. Aj ten spolu s veľkosťou stavby na ňom, môže ovplyvňovať jeho charakter a typ.

Trh vám dnes v tomto smere však ponúka naozaj široké možnosti, na základe čoho si môžete objednať kvalitné žumpy v Banskej Bystrici, v Košiciach a v Nitre. Celoplošné pokrytie nášho územia je pre dobrého výrobcu predsa samozrejmosťou. Oveľa dôležitejšie je ale to, aké výhody vám takéto často veľmi jednoduché zariadenie poskytuje. Za zmienku určite stojí fakt, že:

  • Na mieste nie je žiadny nepríjemný zápach, pretože ide o uzatvorenú jednotku s dobrým systémom vetrania;
  • Nie je potrebné neustále čistiť odpadovú vodu. Drvivé množstvo neškodného odpadu sa úplne rozloží a odkloní do hlbokých vrstiev pôdy;
  • Riziká kontaminácie pôdou s odpadmi sú výrazne znížené. V každom prípade by mala byť ale takáto nádrž umiestnená mimo studne s pitnou vodou;

Hlavnými výhodami septikových nádrží je ich vysoká spoľahlivosť, najjednoduchšia konštrukcia a výber vhodných materiálov. Nesmiete ale zabudnúť zohľadniť všetky funkcie tohto diela a vytvoriť tak správny systém čistenia.

Tiež si uvedomte, že minimalizovanie škodlivého odpadu závisí aj do toho, aké prípravky a prostriedky v domácnosti používate. Ak chcete byť šetrní k životnému prostrediu, chémia by mala byť používaná čo najmenej.