Čo pre vás predstavujú Vianoce? Stretnutie s rodinou, vianočné rozprávky, filmy, v ktorých štrngocú rolničky. Urobte si pohodlie s horúcou čokoládou v ruke a usaďte sa do nového relaxačného kresla.


Doprajte si zaslúžený oddych v mäkkom kresle, ktoré vám ochotne ponúkne svoju náruč. Viete, na čo sa zamerať pri jeho kúpe? Poradíme vám.

Aké kreslá sa označujú ako relaxačné?

Kreslá sú prevažne o dvoch kľúčových veciach – komforte a štýle. Najobľúbenejšie sú sklápacie kreslá, ktoré prichádzajú s niekoľkými funkciami. Ručné alebo elektrické? Elektricky ovládané kreslá disponujú motorčekom. Ten jednoducho sklopí operadlo do relaxačnej polohy a zdvihne podnož, ktorá podoprie vaše nohy. Potom si zas kreslo upravíte do základnej polohy, aby ste z neho mohli veľmi ľahko vstať. Motorčeky sú veľmi tiché a nenápadné, no je potrebné pravidelne vykonávať údržbu. Mechanicky ovládané kreslá používajú veľmi jednoduchý systém, ktorý je zvyčajne ovládaný rukoväťou alebo pákou na boku kresla. Vyžadujú si iba základnú údržbu. Zväčša sú lacnejšie ako elektrické verzie, aj keď tieto nemusia byť vhodné pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou.

kreslo
Kreslo Suarez

Čo môže ovplyvniť váš nákup?

Veľkosť kresla
Zistite, koľko priestoru dokážete vyčleniť pre kreslo. Relaxačné kreslá sú väčšie ako bežné kreslá, preto sa uistite, že máte dostatok miesta nielen pre kreslo v normálnej polohe, ale aj po jeho sklopení. Počítajte s miestom za chrbtom kresla, dôležitý je extra priestor na nohy. Možno budete nútení preorganizovať nábytok v obývačke, aby ste sa uistili, že je správne umiestnené, ak chcete sledovať televíziu, alebo či máte dostatok svetla (buď prírodného alebo elektrického), ak si zvyknete večer čítať.

Investujte do kvality
Majte na pamäti, že kvalitnejšie drahšie kreslo s prídavnými funkciami zväčša znamená väčšie pohodlie. Vyberte si ten správny materiál a povrchovú úpravu, ktoré zabezpečia dlhú životnosť kresla bez ďalších nákladov. Kreslo pri pravidelnom používaní by malo vydržať približne 10 rokov.

Zoznam nevyhnutných funkcií
Predajcovia teraz ponúkajú celý rad funkcií, preto zvážte, ktoré funkcie najviac potrebujete. Hľadáte napríklad polohovacie kreslo, ktoré vám poskytne úplnú podporu tela vrátane bedrovej opierky? Niektoré ponúkajú opierku hlavy, ktorá poskytuje hlave a krku optimálne pohodlie.

Ekokoža alebo látka?
Keď ste sa už rozhodli pre konkrétny typ kresla, potom je čas zvoliť si materiál. Môžete si vybrať z látky, ekokože alebo mäkkej kože. Kreslá sa ponúkajú v jednej farbe alebo so vzorom. Voľba je na vás, nezabúdajte však na to, že by použitý materiál by mal byť v súlade s interiérom.

kreslo

Kreslo Komfy

Vykonajte test kvality
Aby ste posúdili, či je kreslo vysokej kvality, skontrolujte pred kúpou nasledujúce:

  1. Kreslo by malo mať odolnú výplň vyrobenú z vysoko kvalitnej polyuretánovej peny, ktorá znamená dlhú životnosť.
  2. Čalúnenie by malo byť trvácne, tkanina použitá na čalúnenie by mala byť testovaná na opotrebenie.
  3. Niekoľkokrát vyskúšajte opierku na nohy, aby ste sa uistili, že je ľahko ovládateľná.
  4. Mechanizmus by mal byť ľahko prístupný.
  5. Zamerajte sa na zvláštne zvuky, ktoré môže naznačovať nejaké uvoľnené časti alebo nekvalitnú konštrukciu.
  6. Konštrukcia by mala byť vyrobená z tvrdého dreva.
  7. Pred kúpou je dôležité chvíľu si posedieť v kresle a dopriať si tzv. „testovaciu jazdu“.

kreslo
Kreslo Artuš 2

Zdravotné prínosy sedenia v relaxačnom kresle

Vedeli ste, že sedenie v kresle ponúka veľa pozitív pre vaše zdravie? Doprajte svojmu telu úľavu tým, že si zdvihnete nohy nad úroveň srdca. Takto si prirodzene znížite stres a zmiernite tlak. Je dokázané, že sedenie v relaxačnom kresle má vplyv na zlepšenie krvného obehu, úľavu od bolesti chrbta, ľahšie dýchanie, uvoľnenie nervového systému, tiež na lepšie trávenie.