Žiadny nábytok by nebol kompletný bez nábytkového kovania. Bez kovania by sme predsa nemohli používať skrinky, zásuvky a v podstate nič. Preto je kovanie a jeho kvalita veľmi dôležitý faktor, ktorý je potrebné pri výbere nového nábytku brať do úvahy.

Už žiadne trieskania zásuvkami či dvierkami

Čím častejšie je daná skrinka, či zásuvka používaná, tým kvalitnejšie musí byť kovanie, aby dokázalo spoľahlivo fungovať aj pri vyššej intenzite používania. A aby bol používateľský komfort čo najvyšší, potrebujete kovanie, ktoré bude využívať najnovšie inovácie a moderné technológie.

Zrejme jednou z najužitočnejších vlastností kovania je tlmené samodovieranie. Zrejme ste sa s takým niečím stretli pri výsuvoch, ktoré spomalia zásuvku a pomaly ju zasunú bez ohľadu na to ako prudko ju zatvoríte vy. Tak isto môžu fungovať závesy a pánty na skrinkách. Samodovieranie a tlmenie nárazu príde vhod všade, ale naozaj ho oceníte napríklad v kúpeľni, keďže kúpeľne sú často v blízkosti spální a nikto nie je rád, keď ho zo spánku vytrhne tresnutie dvierok skrinky kvôli neopatrnému členovi domácnosti.

Aj úchytky dokážu ovplyvniť komfort používania

Konkrétne na závesoch oceníte aj veľký uhol otvárania. Nestane sa tak, že niečo väčšie do skrinky nezmestíte len preto, že vám budú prekážať nedostatočne otvorené dvierka, ale budete mať istotu, že priestor v skrinke dokážete využívať bez obmedzení. Samozrejmosťou by malo byť čo najjednoduchšie a najvariabilnejšie nastavovanie kovania, aby ste si ho vedeli dokonale prispôsobiť vášmu nábytku. Nič predsa nepokazí dojem z nového nábytku tak ako nie úplne presne nastavené dvierka.

Z kovania nesmieme opomenúť ani úchytky na nábytok. Tie síce nie sú „pohyblivé“, ale dokážu výraznou mierou ovplyvniť nielen dizajn nábytku, ale aj ergonómiu jeho používania. Okrem vzhľadu sa preto zamerajte aj na to, ako jednotlivé úchytky „padnú do ruky“ a ako pohodlne sa používajú. Autor: ronstik, Foto: Shutterstock.com