Urológov zvyčajne považujeme za doktorov pre mužov. Avšak to neznamená, že dôvody na návštevu týchto špecialistov ženy nemajú. Dokonca je jedno ochorenie, s ktorým chodia k urológovi častejšie ženy, než muži.

Ochorením, s ktorým chodia k urológom viac ženy, než muži je zápal močových ciest. Nie je to vôbec výnimočná diagnóza, po zápale dýchacích ciest je druhým najčastejšie sa vyskytujúcim zápalovým ochorením. Ak chcete zvýšiť šancu, že kvôli tomuto ochoreniu nebudete musieť riešiť objednanie k lekárovi, je potrebné podporiť obranyschopnosť sliznice močových ciest.

Pite veľa tekutín, ale nie sladených

Ako na to? V prvom rade je potrebné dbať na dostatočný prísun tekutín. Tekutiny podporujú vyplavovanie baktérií. Urologický čaj, harmanček, mrkvová či zelerová šťava – to všetko pomáha. Rovnako aj vitamín C, ale pozor – ak užívate nejaké antibiotiká proti zápalu močových ciest, niektoré sa s vitamínom C užívať nemôžu.

Brusnice a bylinky sú prevencia

Ako prevencia pred zápalom močových ciest a nútenou návštevou urológie v Nových Zámkoch slúžia aj brusnice. Či čerstvé alebo sušené, na tom nezáleží. Pozor však, aby neboli presladené. Účinná je aj neprisládzaná brusnicová šťava a doplnky stravy, ktoré extrakt z brusníc obsahujú. Odporúčajú sa hlavne v prípade, že trpíte opakovanými zápalmi. Ak trpíte obličkovými kameňmi, brusnice nie sú pre vás. To kvôli kyseline šťaveľovej, ktorá by mohla tieto problémy zhoršiť.

Pri zápale močových ciest pomáhajú aj rôzne bylinky. Konkrétne pitie odvaru z vňate prasličky roľnej či z petržlenu a z listov pŕhľavy dvojdomej alebo brezy bielej. Medvedica lekárska má vlastnosti podobné, ako spomínané brusnice. Dezinfekčné účinky majú aj kvety a listy rebríčka obyčajného. Pomôcť vám môže aj pýr plazivý a kvety ibišteka lekárskeho. Samozrejme, ak sa u vás prejavujú vážnejšie problémy, vyhľadajte lekársku pomoc. Autor: Albina Gavrilovic, Foto: Shutterstock