
Hoci to vôbec neznie romanticky, záhradu je možné vnímať ako premyslenú investíciu, ktorá vytvorí privátny priestor na oddych v akejkoľvek podobe. Zámerne hovorím o oddychu, pretože naše životy sprevádza obrovské zrýchlenie a keď chceme prežiť, potrebujeme miesto aj na regeneráciu a relax.
Záhrada je ideálny priestor na oddych, na načerpanie nových fyzických a psychických síl. Po stresujúcom týždni sa v nej môžeme celý víkend s pôžitkom váľať alebo sa oddávať pestovateľským chúťkam, ak v záhrade nie je potrebné permanentne niečo dorábať, opravovať či vylepšovať. A na to je dobrý premyslený plán – projekt záhrady, ktorý má kopírovať životný štýl majiteľov a spôsob, akým si chcú záhradu užívať.
Usporiadanie exteriéru
Nikde nie je napísané, že všetci vlastníci záhrad musia každú sobotu a nedeľu, hneď za úsvitu, začať pobehovať s hrabľami a s rýľom okolo celého domu. Časy sa menia, vlastniť záhradu dnes nemusí len zanietený záhradkár. Čo sa, samozrejme, netýka profesionálnych záhradníkov a tých, pre ktorých je práca v záhrade záľubou. Každý si chce chvíle voľna vo svojom zelenom kráľovstve užívať iným spôsobom. Niekto má potrebu celý deň ležať na tráve a čítať, iný sníva päť pracovných dní o tom, ako sa bude dva dni čľapkať v rodinnom bazéne. Niekto sa teší na to, že strávi celý víkend s rodinou a s priateľmi pri grilovaní, ďalší rád sadí, polieva a kosí, pretože záhradkárčenie je jeho hobby. Záhrada má byť pre každého malým súkromným rajom, ktorý môže využívať presne tak, ako mu to vyhovuje. Len je dôležité zamyslieť sa nad vybavením a usporiadaním záhrady vopred, aby exteriér mohol spĺňať všetky predstavy a potreby svojich majiteľov.
Únik pred veľkomestom
Pred tromi rokmi si majitelia jedného víkendového domu so záhradou povedali dosť a zainvestovali, aby unikli pred mestským a digitálnym zhonom, ktorý ich atakoval aj v čase voľna. Túžili po priestore, kde budú mať všetko poruke, z ktorého nebudú musieť cez víkend vytiahnuť ani päty. Podmienkou bolo, aby dom so záhradou poskytoval dostatočné súkromie a primeraný komfort. Tiež to, aby exteriér bol jednoducho a ľahko udržiavateľný. Takže ma čakali dve výzvy – kde umiestniť na pozemku bazén a ako zabezpečiť potrebný tieň, aby sa átrium mohlo plnohodnotne využívať aj v lete, počas veľkej páľavy.
Netradičné riešenie
Umiestniť bazén do exteriéru nebolo jednoduché, pretože spolu s chodníkmi, prestrešením a technologickou miestnosťou by odkrojil veľkú časť pozemku. Mohol sa umiestniť pred obývačku, ale toto riešenie malo niekoľko mínusov. Mimo sezóny by sa celá záhrada stala nevyužiteľnou, lebo bazén by ju definitívne oddelil od domu a namiesto výhľadu na záhony plné farieb a zelene, by sa majitelia pozerali takmer po celý rok len na kryt bazéna. Popasovať sa bolo treba aj s južnou orientáciou domu, ktorá je v čase letných horúčav veľmi nepraktická. Na južnej strane terasy je možné sedieť len skoro ráno alebo neskoro poobede, až keď sa priestor ocitne v tieni domu. Napriek všetkým úskaliam som nakoniec majiteľom navrhla riešenie, ktoré plne korešponduje s prevádzkou interiéru a umožňuje využívať pobytový priestor celoročne.
Výstavba pavilónu
Základom riešenia sa stala stavba väčšieho pavilónu, ktorý sa ocitol takmer v strede pozemku. Jedná sa o veľkorysý objekt so skladom, kuchynkou a s plochou, kde je umiestnený veľký jedálenský stôl so stoličkami. Objekt je vybavený tieniacimi plachtami, ktoré počas letnej sezóny vykrývajú slnečnú páľavu nad menšou terasou a zatieňujú aj palubu pri bazéne. Stavba pavilónu mala niekoľko výhod:
– pavilón zakryl výhľad zo susedného pozemku
– vymedzil celoročne využívaný priestor od sezónnej časti
– poskytol skladové priestory, ktoré v dome chýbali
– stavbou bolo vytvorené aj zázemie pre bazén
– exteriér je možné využívať po celý rok
Okrem bazéna, sa v pavilóne našlo miesto aj pre trampolínu, plochu na gril a exteriérový krbový stôl s pohodlnou sedačkou. Aby sa plocha prepojila do jednotného výrazového celku a hlavne, aby sa vykryli nechcené pohľady a výhľady, v celom priestore boli umiestnené treláže, plotovky a paravánové dielce. Zeleň vo vyvýšených záhonoch a pri oplotení má za sebou zatiaľ len jednu sezónu, takže na jej veľkolepé „entrée“ si majitelia musia ešte chvíľu počkať. To platí pre rastliny v celej záhrade a tiež pre stromy, ktorých koruny sa začnú rozrastať až časom. A keď zbujnejú, skvelo spríjemnia aj klímu v átriu. Architekt pre exteriér a záhradu Lucia Bullová, Foto: archív LB