
Hydroizolácia základov domu a plochých striech nie je ničím nezvyčajným. To isté platí aj pre kúpeľne, balkóny a terasy, no neplatilo to vždy. Až do 90. rokov sa za dostatočnú ochranu pred vodou v týchto priestoroch považovala len dlažba a obklad.
Aby sa balkón časom nerozpadol
Rozhodne by ste sa k presvedčeniam, že dostatočnou ochranou pred vodou je len dlažba a obklad, nemali vracať. Problémy totiž môžu byť naozaj rozsiahle. Čo sa balkónov či terás týka, spoľahlivá izolácia balkóna zabráni, aby voda prenikala do podkladu, odkiaľ by sa mohla dostať do železobetónovej konštrukcie. Cez zimu táto voda mrzne, čo môže zapríčiniť (a aj by časom zapríčinilo) separáciu nášľapnej vrstvy, vznik prasklín, oslabenie betónu a v konečnom dôsledku aj koróziu výstuže. A to už je nebezpečné.
Myslite na susedov aj vlastné zdravie
V kúpeľniach až také dramatické následky nehrozia, ale podceniť hydroizoláciu kúpeľne sa nevyplatí tak či tak. Predstavte si situáciu, že kvôli poruche na práčke vytopíte suseda, ktorý si nedávno nechal spraviť luxusné podsvietené podhľady. A samozrejme, zanedbávať hydroizoláciu v kúpeľni neradno ani v prípade, ak susedia pod vami nie sú. Steny či podlahy, ktoré sú dlhodobo nasiaknuté vodou, začnú degradovať a podporí sa aj tvorba plesní, čo vášmu zdraviu rozhodne neprospeje.
Dôvody, prečo už viac ako dve desaťročia sa považuje hydroizolácia aj v prípade kúpeľní, balkónov a terás za samozrejmosť, sú teda jasné. Možno sa čudujete, prečo je vôbec potrebné tieto dôvody pripomínať. Vedzte však, že stále sa nájdu ľudia, ktorí v snahe ušetriť počiatočné náklady, sú schopní práve na hydroizolácii šetriť. Realita je však taká, že človek tým z dlhodobého hľadiska neušetrí, ale si „zarobí“ na vážne problémy. Autor: Olena Serzhanova, Foto: Shutterstock.com