V súčasnosti mnoho domácností, firiem i rozľahlých areálov prechádza na tepelné čerpadlá, alternatívny zdroj obnoviteľnej energie. V Nemecku sa nimi zariaďuje už takmer každá druhá nová nehnuteľnosť a tento trend rýchlo prichádza aj k nám.

Ekológia, efektivita, pohodlie

Vykurovanie tepelným čerpadlom je totiž ekologické, úsporné a nevyžaduje takmer žiadnu obsluhu. Čerpadlá sa uplatnia aj pri ohreve vody, klimatizácií či vyhriatí bazéna. Vhodné zariadenie sa dá nájsť do každého podnebia aj pre rôzne typy objektov. Napríklad známy režisér Zdeněk Troška, ​​takisto majiteľ tepelného čerpadla, približuje:

„Na displeji si nastavíte, koľko chcete mať doma stupňov, a keď teplota klesne, čerpadlo sa zapne. Viac nemusíte robiť. Kto to vymyslel, mal by dostať nobelovku.“

Cenovo úsporné vykurovanie

Rad odborných štúdií preukázala, že vzhľadom k dlhodobému rastu cien energií sa tepelné čerpadlo jednoznačne oplatí. Návratnosť financií, ktoré u priemerného rodinného domu investujete do tepelného čerpadla naviac oproti plynovému kotlu, je zásluhou následného zníženia prevádzkových nákladov vypočítaná len okolo šiestich rokov. Tepelné čerpadlá sa rozlišujú podľa toho, či berú teplo zo vzduchu, vody, zeme, a či energiu odovzdávajú vode, či vzduchu. Tie najlepšie z nich nesú Európsku značku kvality Q, ktorá zaručuje pravdivosť udávaných parametrov, dostupný spoľahlivý servis aj dodávku náhradných dielov najmenej po dobu 10 rokov.

Dlhá životnosť a verejná podpora

Tepelné čerpadlá víťazia aj v porovnaní so solárnymi panelmi – sú menej náročné na umiestnenie a fungujú neustále, bez závislosti na slnečnom svite. Švédske skúsenosti dokazujú, že pri dobrej starostlivosti životnosť tepelného čerpadla bez problémov presahuje hranicu 20 rokov. Vítané je aj to, že tepelné čerpadlá sa tešia priazni politikov, ochrancov prírody a ďalších verejných činiteľov. Čím ďalej častejšie sú podporované aj rôznymi dotáciami. Využite tiež energiu zo vzduchu, vody alebo zeme. Kúpte si u overeného dodávateľa tepelné čerpadlo a vykurujte svoju nehnuteľnosť úsporne!