Stavba domu je pekne drahá záležitosť. A čo dom, veď ani kompletná rekonštrukcia bytu nestojí málo. Preto po stavbe či rekonštrukcii prirodzene očakávame, že budeme mať ohľadom financovania domácnosti niekoľko rokov pokoj.

Na to však nestačí len postaviť dom či zrekonštruovať byt. Pri týchto úkonoch treba voliť aj správne materiály, ktoré sa vyznačujú kvalitou a trvácnosťou. Ak budete na materiáloch šetriť, nemôžete očakávať dlhoročnú životnosť. Pokiaľ je vašou prioritou odolnosť, voľba by mala byť jednoznačná.

O to viac to platí na miestach, ktoré sú už zo svojej podstaty extra namáhané. Takým miestom je aj pracovná doska v kuchyni. Pri príprave jedál nemôžete predsa s kuchynským náradím a so surovinami narábať ako v rukavičkách. To znamená častá prítomnosť vody či rôznych štiav, občasné zárezy nožom aj mimo dosku na krájanie a rôzne iné veci, ktoré dokážu dať zabrať nejednému materiálu.

Trvácne pracovné dosky z umelého kameňa

A viete, aké dosky najviac odolávajú týmto a iným vplyvom? Jednoznačne trvácne pracovné dosky z umelého kameňa. Umelý, alebo ak chcete technický kameň, má totiž okrem všetkých výborných vlastností prírodného kameňa aj ďalšie. Sú nimi zvýšená pevnosť, pružnosť a čo je hlavné a čo v kuchyni určite využijete, sú odolné voči nasiaknutiu. A to bez potreby ďalšej impregnácie.

Nielen odolnosť, ale aj jednoduchá údržba

Technických kameňov je však viacero. Určite to zistíte, ak navštívite dobré kamenárstvo a uvidíte výrazy ako Technistone, Silestone či Okite. Tie môžu mať rôzne vlastnosti – napríklad už načrtnutú neporéznosť, čo znamená, že materiál aj bez impregnácie neabsorbuje žiadne kvapaliny.

To má za následok jednoduchú údržbu a ľahké udržiavanie hygieny. Prípadne sa pre zvýšenú hygienu používajú ióny striebra. A čo znamená zvýšená odolnosť technického kameňa? Nič menej ako to, že pracovná doska z technického kameňa je pri bežnom používaní nepoškriabateľná. Autor: Iglenas, Foto: Shutterstock.com