
Aby si letné slnenie mohol každý užívať plnými priehrštiami, slnkom namáhaná pokožka potrebuje správnu starostlivosť. Koža potrebuje pred opaľovaním hydratáciu zvonku aj zvnútra a po opaľovaní regeneráciu, aby sa získaný bronz na nej udržal čo najdlhšie.
Zoznam pozitívnych účinkov slnečného žiarenia na ľudský organizmus je dlhý a vďaka novým poznatkom sa stále dopĺňa o nové informácie. Slnečné lúče v primeranom množstve liečia a dodávajú dobrú náladu. Dokážu likvidovať baktérie, urýchľujú hojenie rán a zvyšujú hladinu minerálov v krvi. Vďaka pôsobeniu slnka na pokožku sa v organizme vytvára vitamín D, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí a iných orgánov v tele. No všetkého veľa škodí a ani s pobytom na slnku to netreba preháňať.
Príliš veľa slnenia však môže spôsobiť prehriatie a solárnu dermatitídu, ktorá sa prejavuje začervenaním pokožky. V závažnejších prípadoch sa na koži môžu vytvoriť aj opuchy a pľuzgiere. A dlhodobé pôsobenie UV žiarenia môže vyvolať tiež predčasné starnutie pokožky. Vo vzťahu tela a slnka je preto potrebná rovnováha. Základ spočíva v kombinácii správneho režimu pobytu na slnku a vo vhodnom výbere opaľovacích prostriedkov. Starostlivosť o pokožku je dôležitá nielen počas najhorúcejších letných dní, ale počas celého leta – aj vtedy, keď je slnko schované za mrakmi.
Svetlá, jemná a citlivá pokožka môže na priamom slnku utrpieť poškodenia už po niekoľkých minútach slnečného žiarenia. Ľudia s takýmto typom pokožky by sa mali slniť obozretne a pokožku si chrániť vhodnými opaľovacími prostriedkami. Pri dlhšom pobyte na slnku je opakované nanášanie opaľovacích prostriedkov najmä na exponované časti tela dôležité. Jedná sa o tvár, uši, ramená a zadné strany nôh. V čase od jedenástej do pätnástej hodiny je lepšie zotrvať v tieni, pretože v tomto čase je intenzita slnečného žiarenia najsilnejšia.