Bez slnečných lúčov si nevieme predstaviť život. Potrebujeme ich takmer rovnako ako vodu, no napriek tomu nás niekedy vedia poriadne potrápiť. Ako sa pred nimi chrániť a skryť, keď ich je príliš mnoho?

Slnečník či látková clona predstavuje najjednoduchšie, finančne najmenej náročné a najrýchlejšie riešenie. Čo je dôležité pri výbere si všimnúť? Najmä stabilitu nosnej konštrukcie, spôsob otvárania a kvalitu tieniacej látky. Stabilitu zabezpečuje kotvenie nosnej tyče – stojan a jeho masívnosť. Jednoduché pravidlo hovorí, že čím menej „kĺbov“, tým menej možných porúch a tým dlhšia životnosť. Veľkosť tiež hrá rolu, a to nielen kvôli ploche zatienenia, ale aj kvôli spôsobu otvárania. Malé slnečníky sa otvárajú ľahko – ako dáždniky, no pri veľkých rozmeroch je už potrebný iný spôsob otvárania: Prevodný mechanizmus s kľučkou, alebo lankový systém. Čo sa kvality látky týka, tu rozhoduje hustota tkaniny a nepremokavosť, najmä ak sa pod slnečníkom chcete ukryť aj pred dažďom.

Posedenie pod markízou

Tieniaca konštrukcia markíza pochádzajúca z prímorských krajín a veľkej obľube sa teší aj u nás. Prečo? Opäť ide o finančne menej náročné, no pritom účinné riešenie tienenia. Markízy sa montujú zvyčajne na priečelia domov, tiež slúžia na zatienenie balkónov či terás a dokážu poskytnúť dostatočne veľký tieň. Ich výhodou je aj možnosť pomerne jednoduchej manipulácie. Vyrábajú sa buď ako výsuvné konštrukcie, ktoré sú vybavené mechanickým systémom stáčania do kazety prostredníctvom kľuky, alebo sa o vysunutie postará motorček, ktorý môže byť na diaľkové ovládanie. Sklápacie markízy umožňujú nastavenie podľa potreby tienenia. Kvalitné tieniace látky dokážu zachytiť až 80 % slnečného žiarenia. Pri výbere sa zaujímajte o náročnosť pohyblivého mechanizmu, o životnosť tieniacej matérie a o to, aký tieň a na ako dlho potrebujete prostredníctvom markízy vytvoriť.

Skvelý doplnok exteriéru

Páčia sa vám pergoly? Ich pôvodné využitie, ako nosnej konštrukcie pre popínavé rastliny, sa v súčasnosti mení. Pergoly čoraz častejšie slúžia na vytvorenie obytného miesta na oddych, prípadne na prácu vo vonkajšom prostredí. Podľa účelu využitia sa zmenili aj požiadavky na ich technické riešenia. Predovšetkým je to možnosť vytvoriť potrebný tieň, ale v nevyhnutnom prípade aj uchrániť sa pred dažďom. Aby sme však zostali verní ich pôvodnému poslaniu, nesmieme zabudnúť na zeleň. Zjednocujúcou požiadavkou na realizáciu môže byť želanie, aby sa dal priestor pod pergolou využívať čo najdlhšie v roku. To znamená nielen v príliš horúcom letnom počasí, ale aj počas búrky a aj v období, keď počasie sedeniu vonku príliš nepraje. Pergolu tvorí vertikálny a horizontálny nosný systém a prekrytie. Najznámejšie sú drevené konštrukcie vo forme prístavby, alebo samostatne stojace konštrukcie na oporných stĺpoch. Kvalitné drevo pri pravidelnej údržbe dosahuje dostatočnú životnosť. Prekrytie môže byť vytvorené z látky, z PVC, aj na čisto rastlinnej báze. Dlhodobým riešením je vytvorenie nepremokavej strechy. Alternatívou medzi pevným a pohyblivým prekrytím je naklápateľné tienenie. To funguje na princípe sklopných lamiel, ktoré sú pevne ukotvené v podpornej konštrukcii. Ich naklápaním sa dá regulovať intenzita tienenia a prestup svetla.

Záhradný altánok

Pod pojmom prístrešok chápeme prekrytú plochu, ktorá síce nie je chránená zo všetkých strán, ale poskytuje dostatočnú ochranu nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred intenzívnym dažďom. Altánok môže mať nosnú konštrukciu z dreva alebo z ocele, prípadne z hliníka. Výber závisí od architektúry a materiálového riešenia rodinného domu a strešná krytina obvykle nadväzuje na strechu domu. Keď ide o samostatne stojaci prístrešok v záhrade, môžete si vybrať aj ekologické riešenie vo forme vegetačnej strechy so zeleňou. Záhradný altánok patrí do kategórie malých záhradných stavieb, preto by mal byť aj súčasťou projektu.