Sedací nábytok možno rozdeliť na pracovný, jedálenský a odpočinkový. Medzi odpočinkový nábytok patria sedacie súpravy a pohovky rôznych druhov, no tiež kreslá a vaky, ktoré sú vhodné najmä do malých bytov.

Od kresiel prirodzene očakávame pohodlie, skvelý dizajn a bezstarostné používanie. Kreslá, ktoré bývajú súčasťou sedacích súprav, ponúkajú špeciálnu prispôsobivosť – ľahko ich možno premeniť na lôžko. Občas sa takáto funkcia hodí. Ak máte potrebu často s kreslom manipulovať a premiestňovať ho, vyberte si radšej kreslo s kolieskami. Kreslo na čítanie si zaobstarajte, pokiaľ radi a veľa čítate. Pri výbere takéhoto kresla uprednostnite pohodlie pred dizajnom.

Maximálne pohodlie 

Relaxačné a televízne kreslo tiež musí poskytnúť maximálne pohodlie. Na tento účel si vyberte také, na ktorom môžete upravovať opierky na ruky, nakláňať zadné operadlo a opierku hlavy, na ktorom môžete vysunúť či pridať podnožku. Mnohé relaxačné kreslá poskytujú aj automatickú masáž. Niekto rád relaxuje v hojdacom kresle, pri jeho výbere si však nezabudnite vyskúšať predovšetkým jeho bezpečnosť. Malo by mať dostatočne dlhú zadnú hojdaciu časť, ktorá zabráni prevráteniu sa dozadu a tiež má mať zarážku proti pádu.

Vaky a taburetky

Ak obývate malý byt, alebo dokonca len jednu miestnosť, ktorú nechcete zabarikádovať mohutnou sedacou súpravou a haldami sedacieho nábytku, možno sa vám zapáči variant sedenia na rôznych vakoch a na väčších či menších vankúšoch. Aj kreslá bez pevných konštrukcií poskytnú pohodlnú relaxáciu. Ak zvolíte optimálnu veľkosť, tvar a počet sedacích vakov či kresiel bez pevných konštrukcií, v priestore docielite vzdušnejší vzhľad a navyše, tento typ sedacieho nábytku budete môcť bez námahy aj rôzne obmieňať. A nemusíte mať ani obavy, kde usadiť priateľov, pokiaľ ku vám chodia často na návštevy. Na tento účel dobre poslúžia aj jednoduché taburetky, ktoré sú skvelým dizajnovým doplnkom interiéru a navyše sa aj ľahko uskladňujú.